INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Petržalská špička svetového raftu

Petržalská špička svetového raftu

Ako jediný tím na svete sú majsterkami sveta vo všetkých raftových disciplínach. Ženský raftový tím Mistral sme vám už v PN predstavovali – petržalské vodáčky, ktorých mená verejnosti možno nie sú notoricky známe, ale ich športové výsledky sú viac ako imponujúce. V októbri opäť dokázali, že sú medzi 11 najlepšími tímami sveta a patria medzi špičku. Z majstrovstiev sveta v Brazílii priniesli domov dve zlaté a dve bronzové medaily. O ich poslednom úspechu sme sa rozprávali s ich kapitánkou Júliou Pavelkovou.
– Majstrovstvá sveta v raftingu štvorčlenných posádok v Brazílii sa konali v meste Foz do Iguacu, na rieke Paraná. Preteky boli pre nás veľmi úspešné, priniesli sme si domov štyri medaily (dve zlaté v šprinte a maratóne, dve bronzové v head to head – paralelný šprint a v celkovom hodnotení).

mistral, raft, MS Brazil 2014
Aká bola trať – náročná, či patrila k tým jednoduchším?
– Trať nebola náročná, slalom, šprint a head to head (paralelný šprint) štartovali na umelom kanáli v blízkosti priehrady Itaipu, náročnosť bola iba v nedostatku vody počas pretekov. Nám sa však hneď prvý deň pretekov podarilo vyhrať šprint, čo nás veľmi povzbudilo. Druhý deň sme si vybojovali bronz v disciplíne head to head, keď nás vyradila z bojov o finále posádka Japonska v cieľovej časti umelého kanála. Potom sme absolvovali prvé kolo slalomu a pre nedostatok vody sa druhé kolo presunulo na ďalší deň. Preteky v maratóne boli v prostredí národného parku Iguassu priamo pod vodopádmi. Tam sme najskôr prežili šok z časového posunu, v Brazílii sa posúval čas na letný a ráno o 5.30 h sme cestovali na štart maratónu. Vyhrali sme ho a tešili sa z druhého zlata na šampionáte. Poobede sme dokončili preteky v slalome, ktoré nám však nepriniesli medailu.

Zľava, Júlia Pavelková, Zuzana Čunderlíková, Hana Švarcová, Veronika Kvetáková
Mistral – zľava Júlia Pavelková, Zuzana Čunderlíková, Hana Švarcová, Veronika Kvetáková

Mali ste silných súperov?
– Mohlo by sa zdať, že konkurencia nebola veľká, pretože štartovalo len 11 posádok, boli tam však najlepšie posádky sveta v raftingu. Tým, že Brazília je finančne náročná, z Európy vycestovali iba najlepšie európske posádky (Česko, Veľká Británia, Rusko…), ktoré patria do svetovej špičky a spolu s posádkami s Japonska, Brazílie, USA, boli silnými súperkami vo všetkých disciplínach.
Išli ste tam pripravené na víťazstvo, alebo ste len dúfali v úspech?
– Keďže sa nám podarilo vyhrať v júli na domácom šampionáte v šprinte, v slalome a maratóne a tretie sme boli v head to head, verili sme v medailové umiestnenie aspoň v jednej disciplíne. Veľmi sme sa tešili na disciplínu slalom, je našou najobľúbenejšou a spolu s trénermi sme sa jej veľa venovali. Preto sme dúfali v umiestnenie, ale slalom sa ťažko vyhráva bez možnosti tréningu na trati (počas tréningov bol problém s nedostatkom vody v kanáli). Aj napriek tomu sme šťastné za dve zlaté a veľmi sa z nich tešíme, lebo môžeme spokojne povedať, že už sme majsterky sveta vo všetkých disciplínach, ako jediný tím na svete, pretože sme vyhrali disciplíny v ktorých sme na zlato v minulosti nedosiahli.
Kde ste na majstrovstvá trénovali?
– V Čunove, v areáli Divoká voda a v Karlovskej zátoke počas spoločných tréningov. Individuálne sme v lete plávali na Draždiaku, behali na hrádzi, alebo bicyklovali v Karpatoch. Počas prípravy sme absolvovali kompenzačné cvičenia s našou fyzioterapeutkou Zuzkou Vojtekovou.

Mistral, raft,
Mali ste čas pozrieť si Brazíliu aj inak ako len z raftu?

– Krajina bola pre nás veľmi zaujímavá. Šampionát sa konal v blízkosti druhej najväčšej priehrady na svete v národnom parku v blízkosti Capibar močiarnych. Vodopády Iguassu, kde bol maratón, boli pre nás úžasným zážitkom. Už dostať sa na samotný štart bolo dobrodružstvo. Museli sme absolvovať jazdu na motorákoch proti divokej vode, čo bol pre nás zvláštny pocit. Bez pádla v ruke sme nemali vôbec loď pod kontrolou. Po pretekoch sme ostali štyri dni v Brazílii a presunuli sme sa do Ria de Janeiro. Boli to pre nás prvé preteky, kde sme mali čas si aj trochu pozrieť krajinu.

Priniesli ste si aj nejaký zaujímavý zážitok?
– V Brazílii sme nemali prenajaté auto a bývali sme v jednom z najlacnejších hotelov v meste, a teda zážitkom bolo pre nás aj spolužitie s rôznymi ľuďmi. Zaujímavé bolo aj cestovanie v medzimestskej doprave, stravovanie v miestnych reštauráciách, jedenie Accaico na ulici s miestnymi na obrubníku. Návšteva vtáčej farmy s papagájmi cestou z pretekov a úžasné prostredie národného parku a džungle v blízkosti vodopádov, kde sme cítili úžasnú silu vody. Aj známa pláž Copacabana, socha Ježiša Krista, štadión Maracana v Riu de Janeiro a kúpanie v Atlantickom oceáne zanechali v nás obrovské zážitky. V Riu sme cítili aj kus domova, nakoľko sme bývali v Hosteli u Slováka Juraja Vajdu, kde boli na stenách fotografie a suveníry zo Slovenska.

mistral, raft, MS Brazilia 10/2014
Koľko pretekov ste absolvovali tento rok a aká bola medailová žatva?
– Tento rok sme boli v júli aj na ME v Čunove, kde sme vyhrali šprint, slalom, maratón, tretie miesto sme obsadili v head to head a celkovo sme sa teda umiestnili na prvom mieste.
Kam sa chystáte najbližšie?
– Tento rok si vychutnáme jeseň s rodinami, zimu na slovenských horách a na budúcu sezónu nás podľa finančných možností čakajú európske poháre a ME v Bosne a Hercegovine. Koncom roka 2015 budú MS v Indonézii, ale to je pre nás ešte veľmi ďaleko, pretože máme každá deti, rodinu, prácu a nevieme, ako nám bude zdravie slúžiť.

Okrem Mistralu boli v Brazílii počas juniorských MS Junior rafters a juniorky VOPIČKY a muži Cabanos, ktorý skončili najlepšie na 7. mieste.

Ďakujeme veľmi pekne za podporu, spoločnosti SOITRON, RESPECT, Husky, 3F Vision, Imunoglukan, Národnému športovému centru, Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR a v neposlednom rade rodinám, trénerom a priateľom.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky