INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

V nedeľu budú v Starom háji pretekať amazonky

V nedeľu budú v Starom háji pretekať amazonky

Na posledný augustový víkend pre vás už tradične petržalské Závodisko prichystalo súboj amazoniek. Jedenásť odvážnych dám z celej Európy bude súťažiť o titul majsterky Európy amatérskych jazdkýň. Tento rok to bude už 23. ročník medzinárodného podujatia, ktoré sa koná na dvoch závodiskách.

Amazonky sa najprv stretnú v piatok v budapeštianskom Kincsem parku a vyžrebujú si kone, na ktorých absolvujú počas víkendu štyri dostihy. Dva odbehnú v sobotu v Budapešti a v nedeľu v Starom háji ich čakajú ďalšie dva. Podľa bodovacieho kľúča sa jednotlivé výsledky sčítajú a víťazkou ME sa stane amatérka s najvyšším počtom získaných bodov. Dosiaľ sa na ME podarilo pre Slovensko získať titul iba jazdkyni Alene Petrlíkovej v roku 1994.

 M. Kucháriková minulý rok pri žrebovaní koní
M. Kucháriková minulý rok pri žrebovaní koní

V nedeľu bude Slovensko zastupovať Michala Kucháriková, 28-ročná Bratislavčanka, ktorá sa na ME po prvý raz zúčastnila vlani a obsadila 6. miesto. Body naň nazbierala aj vďaka víťazstvu v jednom zo štyroch dostihov majstrovstiev. Na tohtoročné ME si Michala „odskočí“ z Londýna, kde študuje a pracuje.

ME amatérskych jazdkýň vraj vznikli aj preto, aby sa tento skôr mužský šport viac zviditeľnil a poukázal nielen na krásu ale aj silu žien vyrovnať sa s tak ťažkým športom, akým dostihy sú. Aký význam v nich vidíte vy?

ME amatérskych jazdkýň sú úžasnou príležitosťou pre každú jazdkyňu zúčastniť sa medzinárodne obsadených dostihov, spoznať nových ľudí a najmä získať nové jazdecké skúsenosti. Pre Slovensko je to vynikajúca príležitosť zviditeľniť sa v rámci Európskej dostihovej scény a môžem potvrdiť, že sa nám to darí. Tento rok som mala možnosť zúčastniť sa niekoľkých stretnutí v rámci svetového ženského pohára pre arabské plnokrvníky organizovaný spoločne pod záštitou Fegentri v spolupráci s pani Susannou Santennson a sponzorovaný Spojenými Arabskými Emirátmi a aj ona vyzdvihla vynikajúcu dlhoročnú snahu Závodiska v Bratislave o podporu žien v dostihovom športe.

Amazonka je synonymum pre neohrozenú a fyzicky zdatnú ženu. Pociťujete rozdiely medzi mužmi a ženami v dostihovom športe?

Samozrejme. Každý jazdec je však jedinečný a má vlastný prístup ku koňom aj k dostihom. Z vlastnej skúsenosti viem, že v jazdeckom športe je mnoho dievčat a žien, ale v dostihovom sedle prevládajú muži. Je to jednak v súvislosti s fyzickou zdatnosťou, ale čiastočne je to samozrejme aj prístupom majiteľov  a trénerov. Ženy sú stále vnímané ako slabšie, emocionálnejšie a menej fyzicky zdatné. Aby som ale nekrivdila, mnohí majitelia a tréneri na konkrétne kone uprednostňujú ženské jazdkyňe práve vďaka jemnejšiemu prístupu. Dostihy sú extrémne náročný a niekedy nebezpečný šport a človek nikdy  nemôže úplne predvídať čo sa stane. Ja som osobne nikdy nemala pocit, že by ktokoľvek z trénerov alebo majiteľov vyberal jazdcov podľa čohokoľvek iného než podľa potrieb konkrétneho koňa.

Michala (prvá zľava) si prevzala čestnú cenu z rúk riaditeľa JUDr. Mariána Šurdu, 2012
M. kucháriková (prvá zľava) si prevzala čestnú cenu z rúk riaditeľa JUDr. Mariána Šurdu, 2012

Sú pre vás tieto preteky len jednými z mnohých, alebo im pripisujete aj nejaký špecifický význam?

– Každý dostih je dôležitý a na všetky sa pripravujem veľmi podobne. Samozrejme, že čím väčší dostih, tým väčší tlak. V júni sa mi podarilo zvíťaziť v Holandsku, čím som sa kvalifikovala na dostihy v Kalifornii a následne na finále celej série v Abu Dhabi. Je to jeden z mojich najväčších úspechov a úprimne sa teším, že budem môcť slovenský dostihový šport reprezentovať, hádam úspešne. Majstrovstvá Európy amatérskych jazdkýň sú výnimočné práve rôznorodosťou jazdkýň a rovnosťou šancí. Úspech z minulého roku si veľmi cením, rovnako ako opätovnú nomináciu zo strany bratislavského Závodiska.

Michala víťazí v jednom zo štyroch dostihov amazoniek pred petržalskými tribúnami, 2012
M. Kucháriková  (č.6) víťazí v jednom zo štyroch dostihov amazoniek pred petržalskými tribúnami, 2012

Ako vidíte v nedeľu svoje šance?

Kone sa žrebujú, takže to chce šťastnú ruku a potom už iba nestratiť hlavu a v správnej chvíli zúžitkovať všetky doterajšie skúsenosti. Dôležité je dodržať ordre a nesklamať trénerov a majiteľov, ktorí svoje kone nahlásili do týchto dostihov, čím nám dali svoju dôveru.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky