INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Kačaba má pred sebou veľkú budúcnosť

Kačaba má pred sebou veľkú budúcnosť

Peter Kačaba je prvým Bratislavčanom a Petržalčanom, ktorý  po vyše desiatke rokov niečo v motošporte dosiahol. Majster Česka, vicemajster Maďarska a Slovenska začínal iba pred tromi rokmi s čínskou motorkou. So 14-ročným jazdcom Racing Stars Race Team, ktorý je ôsmak ZŠ na Prokofievovej ulici, sme sa porozprávali o jeho veľkej záľube.

o Ako si sa vlastne dostal k motorkám?

– Predtým, než som sa dostal k motorkám, som troška skúšal box, ale tento šport ma nepriťahoval. Otcova kamarátka prihlásila svojho mladšieho syna do Junior Moto Academy a opýtala sa aj mňa, či by som si nechcel vyskúšať jazdu na motorkách. Na jar pred tromi rokmi si prvý raz sadol na krosovú terénnu motorku a jazdil som na asfalte. Naučil som sa preraďovať rýchlosti, vo všetkom mi pomáhali tréneri.

o Dokážeš si predstaviť, na akom motocykli by si v budúcnosti mohol jazdiť?

–  Mám novú Yamahu a tristovku. Budem na nich jazdiť po Slovensku, Česku, Chorvátsku, Maďarsku a to už budú veľké trate.

o Kto ti najviac pomáha, aby si mohol napredovať?

– Určite rodina, teda otec, mechanici mi veľmi pomáhajú s motorkou, všade chodia so mnou. Dávajú mi cenné rady, ako jazdiť na určitej trati. Mama skvele varí, po jej jedle sa výborne cítim a stará sa o mňa aj babka.

Kačaba v strede
Peter Kačaba v strede

o Ako vyzerá tvoj deň v plnej sezóne?

– Cez týždeň chodím do školy a ešte pred vyučovaním absolvujem s osobným trénerom rôzne cvičenia na zlepšenie kondície v jednej petržalskej posilňovni. Pokiaľ sa dá, tak od piatku ideme na konkrétnu trať a v sobotu a v nedeľu trénujem na tratiach, kde sa preteká.

o Ktorý bol najlepší a zároveň najhorší moment tvojej  doterajšej kariéry?

– Najlepšie preteky som zrejme absolvoval minulý rok na konci sezóny v Maďarsku, kde som skončil prvý raz na druhom mieste. Odvtedy som stál už iba na stupni pre víťazov. Najhorší moment je tiež spojený s rovnakou traťou. Začiatkom tohto roka som obsadil posledné miesto, prvé preteky som nedokončil a druhé preteky som už vôbec nešiel. Najlepší výsledok som však dosiahol v Písku, lebo v Čechách som dvakrát triumfoval.

o Máš nejaké motocyklové vzory alebo obľúbených pretekárov?

– Mám, je to španielsky jazdec Marc Marquez, ktorý jazdí Svetový pohár a bol už trikrát majstrom sveta cestných motocyklistov v triede MotoG . Valentino Rossi je ešte úspešnejší, ale pre mňa je už starý, radšej mám mladších pretekárov.

Kačaba1

o V tejto sezóne si spoznal aj niekoľko zahraničných okruhov, ktoré ťa oslovili najviac a prečo?

– Najviac sa mi páčilo v Písku, lebo je to veľmi technická a rýchla trať, ktorá mne a mojej rýchlej motorke vyhovuje, mám totiž dobrý štýl jazdy. V Česku som ešte pretekal vo Vysokom Mýte, Sosnovej a potom aj v maďarskom Kecskeméte.

o Kto ti vykrýva rozpočet, máš dobré podmienky na tréningy a jazdenie?

– Firma Servis 13 sa stará o moju motorku, vo všetkom mi pomáhajú. Minulý rok som dostal príspevok 1 000 eur od televízie JOJ a  podporuje ma aj jedna veľká rakúska firma Wertheim, kde pracujú moja babka a dedko. Takže mám dobré podmienky na prípravu a preteky. Mama sa mi stará zasa o facebook.

o  Ako si bol spokojný s touto sezónou a čo si sľubuješ od tej nastávajúcej?

– Táto sezóna bola moja najlepšia, veľmi som si ju užil. Mal som najviac tréningov a na každých pretekoch som stál na stupni víťazov, vlani sa mi to podarilo iba dvakrát. V novej sezóne ma však už čakajú oveľa väčšie výzvy. Budem jazdiť na veľkej trati, kde sú kvalitnejší jazdci, iné a ťažšie motorky. Musím teda cez zimu poriadne zamakať, aby som znova dosiahol nejaký pekný výsledok. Bude to však už oveľa ťažšie.

o Nedávno si bol v Šamoríne na vyhodnotení motoristickej sezóny, ako si sa tam cítil?

– Bolo tam fajn, vo svojej juniorskej kategórii som bol tretí, ale najlepší na Slovensku, lebo predo mnou sa umiestnili dvaja Maďari.  Potil som sa však, lebo som musel odpovedať na niekoľko otázok moderátora.

Branislav Baláž, ktorý je manažérom Petra Kačabu, nám o ňom povedal: ,,Peter je veľmi šikovný, zásluhou svojho talentu,  pracovitosti  a vytrvalosti sa môže dostať až na superbiky, na svetový šampionát. Samozrejme, k tomu je potrebné kvalitné zabezpečenie a rovnako aj dobré motorky. Pravda, čím prichádzame vyššie, tým sa zvyšujú náklady, preto sa nám zišiel každý sponzor. Niekedy to je nielen o financiách, ale aj o materiálnom zabezpečení. Verím, že získame nejakého ďalšieho partnera, Petrovi len treba držať palce, aby pokračoval vo svojom vývoji a raz tak skvele reprezentoval Slovensko, ako náš fantastický cyklista Peter Sagan.“ 

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky