INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Petržalka si na večerný bál obliekla tepláky

Petržalka si na večerný bál obliekla tepláky

Tradičný Teplákový bál legendárnej humornej kapely Lojzo bol nielen spomienkou na zosnulého Maroša Kochanského. Tento rok sa navyše spojil s prvým ročníkom novej súťaže humoristickej tvorby – Petržalská baretka. Do premiérového ročníka Petržalskej baretky sa napokon z viacerých prihlásených dostavili tri kapely v odlišnom, no predsa len spoločnom žánrovom rozpätí – folk rock / folk / country. Janko Kulich & Kolegium, Ivo Weiss zvaný Had a Paci Paci Fik nie sú na hudobnej scéne žiadnymi nováčikmi, ale ostrieľanými a známymi tvárami, a preto ich produkciu nepoznačila tréma. Folk rockovú formáciu Janko Kulich & Kolegium viedol známy propagátor regionálnej kultúry a schopný manažér – Ján Kulich. Aj keď sa už za pesničkára nepovažuje, svoje kapelníctvo našťastie nezavesil na klinec. Po niekoľkoročnej pauze sa opäť vrátil na koncertné pódia, a to v sprievode svojej kapely – Matúš Holečka – elektrická a akustická gitara, perkusie, Števo Hlôška – ústna harmonika, Maro Vojtko – basgitara.

Skupina mala veľmi príjemné texty s jemnými dvojzmyslami a ich energický folk rock mal nadhľad aj hravosť. Tá sa prejavovala v dokonalom rýme, v ktorom sa prelínal svojský pohľad na život obohatený slovnými hračkami. Do súťaže vybrali piesne o láske (Budem Adam, Svadobná), no bez lacného patetizmu a s krásnym pohľadom na toto celoživotné partnerstvo. Ivan Weiss zvaný Had je zvláštnou, a tak trochu exotickou postavičkou pesničkárskej scény. Na prvý pohľad plachý človiečik sa na pódiu v Klube za Zrkadlom zmenil na uragán. V tej chvíli by ho asi najlepšie charakterizovalo vymyslené slovo ,,extrovagancia“ – spojenie vlastností, ktoré dokázal preniesť na pódium – extravagancia a extrovert. Ivan tvrdil, že mal problém vybrať tie správne piesne, keďže ich má stovky, a preto sa rozhodol témy pomiešať. V jeho príbehoch bolo množstvo mikroepizód, ktoré poslucháči nestíhajú spracovať a priveľká frekvencia vtipov je tak trochu kontraproduktívna. Porota mu neskôr odporučila radšej sa sústrediť len na niekoľko point. No zároveň ocenila jeho frázovanie a veľmi rýchlu vokálnu kadenciu. Aj keď samotný Weiss vidí ako svoju najväčšiu slabinu gitarovú hru, tá mala svojské čaro pri sprievodných rytmických pasážach.

LOJZO

Najväčší hudobný dojem spravila zvolenská Paci Paci Fik, keď v samotnej hudbe bolo schovaných množstvo vtipov a citácií. V rámci svojho žánru sa nebála používať zappovskú metódu strihu, satiry a paródie. Aj keď má iba niekoľko humorných textov, hudba nebola iba kulisou, ale aktívne spolupracovala s textom. Porota v zložení Daniel Hevier, Rastislav Štúr, Svetozár Malachovský, František Mikurčík a Peter Hurajt ocenila všetkých účinkujúcich, rozdala diplomy a cenné rady a povzbudila vizionárskym posolstvom, že podobnej produkcii by mohla doba opäť priať. Takej ako Lojzo, ktorej úspechy sú dodnes neprekonané. Legenda a kult humornej tvorby tohto zoskupenia na Slovensku existuje už vyše tridsať rokov a za ten čas lojzovci odohrali koncerty skoro na každom svetadieli a adaptovali humor do prostredia slovenskej populárnej hudby. Ich skladby a hlášky zľudoveli a pomohli miestam ako napríklad centrálne trhovisko získať status kultovosti.

Teplákový bál je príjemnou alternatívou k oficiálnym plesom a podujatiam. V pohodlí petržalského Klubu Za zrkadlom a povolených teplákov a bláznivých doplnkov sa ľudia pri bohatom občerstvení bavia a tancujú na lojzovskú choreografiu. Tento rok si mohli vypočuť aj interpretov z Petržalskej baretky a naplno si na záver vychutnať plnohodnotný koncert Lojzovcov, ktorí hrali do tanca aj počúvanie.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Ochrana osobných údajov: kliknite SEM.