INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Kemping na nábreží

Kemping na nábreží

Neoficiálny kemping uprostred mesta, v tesnej blízkosti chráneného parku, najstaršieho v strednej Európe, pred bránou divadla. Na najlukratívnejších pozemkoch v centre mesta. Vlastníkovi pozemku – hlavnému mestu a jeho primátorovi – to spočiatku nevadilo. Veď napokon, je to až na druhej strane Dunaja…

Petržalskej samospráve sa však toto spontánne parkovanie obytných vozidiel, bez napojenia na vodu či kanalizáciu, bez zabezpečenia odvozu odpadu, v lokalite, ktorá má byť výstavnou skriňou metropoly a ktorá ani v územnom pláne nie je určená na takýto účel, nepáči. Zarážajúce je, že k veci sa neozýva hlavná architektka ba ani hygienici… Kam poputuje to, čo ostane po sprchovaní, umývaní riadu či použití toaliet (ak ich vôbec majú) v karavánoch ? Do Dunaja? Či do Sadu Janka Kráľa?

„Pán primátor by mal zvážiť, či je to najšťastnejšie riešenie, inak sa nám môže stať, že nabudúce si tam už turisti rozložia ohniská a budú si tam variť guláš“, zapája sa do diskusie starosta Petržalky Vladimír Bajan.

„Parkovanie karavanov alebo áut na Tyršovom nábreží nie je zakázané. Hlavné mesto umožňuje využívať dočasne tento priestor, ktorý je v jeho správe. Vychádza tak v ústrety turistom,“ povedala Veronika Šafáriková z magistrátu. Mesto vraj vychádza v ústrety Bratislavčanom alebo turistom, ktorí si tu môžu bezplatne zaparkovať svoje vozidlá a do centra mesta sa presunúť buď pešo, alebo električkou cez Starý most. Mesto ale zároveň pripúšťa, že do budúcna vyvstáva otázka premyslenia na využitie daného priestoru.

Hygienici ani policajti nič nezmôžu

„Daný stav je individuálnym využívaním priestoru ku kempovaniu, ktoré nepodlieha posudzovaniu orgánu verejného zdravotníctva,“ skonštatovala hovorkyňa úradu Regionálneho zdravotníctva  Katarína Nosálová na margo súčasného kempingu na petržalskom nábreží Dunaja s tým, že z hľadiska ochrany verejného zdravia ide o využívanie na vlastné riziko.

„Nelegálne zariadenia nepodliehajú štátnemu zdravotnému dozoru, orgán verejného zdravotníctva v danom prípade nemôže za prípadné zistené nedostatky vyrubiť sankcie voči fyzickým osobám,“ povedala Nosálová.

Ani mestská polícia nemôže zasiahnuť. Nikde nie je totiž žiadna značka, ktrá by tu parkvanie karavanov zakazovala. A tým, že sa turisti pred karavanmi sprchujú, prípadne si na tráve usteľú, či si tu daú nejké to pivko, zrejme nevzbudzujú ani žiadne verejné pohoršenie…

Hoci sa všetci komptentní tvárili, že je vlastne všetko v najlepšom poriadku, napokon sa ukázalo, že si  to nemyslia predovšetkým Bratislavčania, ani petržalská samospráva. Možno aj kvôli tomu sa primátor Ivo Nesrovnal nechal počuť, že sem tá osadiť značky, ktoré by tu kempovanie zakázali. “Túto iniciatívu môžem len a len uvítať,” hovorí petržalský starosta Vladimír Bajan. “Hľadať aspoň nejaké riešenie toho nedobrého a nedôstojného stavu je totiž vždy lepšie, ako ľahostajnosť, s akou sa doteraz k veci pán primátor staval.”

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.