INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Na olympiádu sa pripravuje v Petržalke

Na olympiádu sa pripravuje v Petržalke

Športová gymnastka Barbora Mokošová, ktorá sa pripravuje v špecializovanej telocvični v Pengym klube v Petržalke a v marci dovŕšila 19 rokov, je plná očakávania pred blížiacimi sa letnými olympijskými hrami. Na jar tohto roku si v Rio de Janeiro vybojovala 37. miestenku pre Slovensko na augustovú olympiádu. Pretekárka TJ Slávia UK si takto splnila veľký sen. V Riu zabojuje od 7. do 16. Augusta v kvalifikácii a finále žien v športovej gymnastike.

o Považujete za výhodu, že vaša mama bola trénerka a už od plienok ste sa motali v hale, kde ste mohli pričuchnúť ku gymnastike?

– Keby nebolo mojej maminy, ktorá ma odmalička brávala do telocvične, tak by som určite nebola tam, kde som teraz. Som jej za to veľmi vďačná. V štyroch rokoch som už začala vážnejšie cvičiť a približne v šiestich som prešla k trénerke Nadi Miklošovej. Do gymnastiky som sa okamžite zamilovala.

o Gymnastika je krásny, ale nesmierne náročný šport, stojí veľa úsilia a odriekania…

– Máte pravdu, keď v tomto športe chcete niečo dokázať, musíte mu obetovať všetko. Týka sa to školy, tréningov a celkového režimu života. O to som šťastnejšia, že sa mi podarilo vybojovať si miestenku na olympiádu. Za roky driny, odriekania, zranení a bolesti som bola krásne odmenená.

Zvalo a Barbora

o Ako na vás zapôsobilo Rio de Janeiro, aké ste si doniesli dojmy z dejiska OH?

– Poviem na rovinu, vôbec si neviem predstaviť, že tam budú o necelý mesiac olympijské hry. Rio počas mojej návštevy bolo doslova rozkopané. Uvidím teda, ako sa im podarí dať všetko dokopy. Verím, že to zvládnu aspoň na takej úrovni, ako keď sa v Brazílii pred dvomi rokmi konali majstrovstvá sveta vo futbale a v Riu sa hrali viaceré zápasy, vrátane finále. Gymnastická hala bola vcelku dobre vybavená, hoci v nej bola veľká zima. Ďalšie športoviská som nemala možnosť navštíviť, ani olympijskú dedinu.

o Keď budete mať čas, na ktoré športy sa v Riu pôjdete pozrieť a ktorých slovenských športovcov povzbudíte?

– Veľmi by som chcela ísť na atletiku, ktorá sľubuje strhujúce zápolenia. Takisto by som rada navštívila plávanie, skoky do vody a plážový volejbal.    

o Ako prebieha vaša príprava na OH, čo by ste na nej chceli dosiahnuť, podľa trénera máte najviac šancí obstáť v preskoku?

– Po návrate z ME v Berne som sa troška dávala zdravotne dokopy, lebo som si liečila zranené koleno. Postupne som začala cvičiť, zdokonaľujem všetko, čo sa len dá. Vylaďujem teda športovú formu, do Ria spolu s trénerom odlietame 31. júla. Výhodou je aj to, že budem mať niekoľko dní na riadnu aklimatizáciu. Veľmi rada by som sa prebojovala do 24-členného finále. Teoreticky by sa mi to mohlo podariť, ale je to otvorené, lebo konkurencia je veľká.

Barbora Mokošová

o Aké podmienky vám vytvára na váš profesionálny rast váš klub Slávia UK?

– Som spokojná, lebo máme kompletne vybavenú halu, akurát menšou nevýhodou je, že v prípravke je dosť veľa detí, takže býva tu väčšia tlačenica. Na druhej strane môžem prísť do haly hocikedy, keď skončím školu idem na tréning, nemám teda obmedzené hodiny na celkovú prípravu. Každý deň absolvujem dva tréningy, v sobotu jeden, voľno mám iba v nedeľu.  V Pengym klube som už štvrtý rok, cítim sa tu dobre, hoci by sa nám zišla väčšia hala. Venujú sa mi dvaja tréneri, viac Martin Zvalo a potom Nadežďa Miklošová. Vychádzam s obidvomi veľmi dobre, v mnohom mi už pomohli.

o Účasťou na OH sa vám splní detský sen, aké sú vaše ďalšie túžby v živote, ktoré by ste chceli dosiahnuť?

–  Veľmi dopredu nerozmýšľam, celú moju myseľ zamestnáva olympiáda, na ktorú sa ohromne teším. Po nej by som si chcela urobiť vodičský preukaz a verím, že ešte lepšie skĺbim štúdium na FTVŠ s náročnými tréningami. Aj touto cestou chcem poďakovať svojej rodine a trénerom za podporu, ktorá sa mi od nich dostáva a veria, že v gymnastike niečo dokážem.

  • alexdada

    Barborka GO in RIO !!!

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky