INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Dojatý Varga ďakoval divákom za skvelú podporu

Dojatý Varga ďakoval divákom za skvelú podporu

V historickom okamihu pre Petržalku v sobotu, 27. mája, všetko zapadlo ideálne do seba, krásne počasie, dobrá organizácia podujatia a najmä skvelý výkon Richarda Vargu, najväčšieho favorita. Petržalský rodák a slovenský reprezentant sa stal majstrom Európy v akvatlone. V pretekoch, ktoré sú kombináciou plávania a behu, triumfoval v okolí Veľkého Draždiaka pred veľkým počtom divákov v čase 28:13 min. a získal premiérový titul kontinentálneho šampióna. Druhé miesto obsadil Ukrajinec Dmytro Malyar, bronz bral Slovinec Domen Dornik.

Varga má vo svojej zbierke štyri tituly svetového šampióna v akvatlone, ale primát majstra Európy mu doteraz chýbal. Najlepší slovenský triatlonista triumfoval v domácich podmienkach suverénnym spôsobom. Plavecká trať v otvorenej vode jazera mala dĺžku 1 000 m, pretekári kategórie Elite absolvovali dva okruhy v dĺžke 500 m. Bežecká trať pri jazere a po hrádzi merala 5 km, bežalo sa päť okruhov v dĺžke 1 000 m. Jedenásty muž olympijského triatlonu z Ria de Janeiro mal z titulu veľkú radosť. „Je to úžasný pocit, ďakujem divákom za podporu. Som veľmi vďačný, že prišlo toľko fanúšikov a že som ich mohol potešiť víťazstvom,“ povedala v cieli Varga, ktorý získal aj víťaznú prémiu 900 eur.

V pretekoch triatlonovej Svetovej série patrí medzi najrýchlejších plavcov. Prvý vyplával z vody, prvý dobehol do cieľa. Potvrdil, že na domácej pôde bol najväčším favoritom na zisk zlatej medaily. ,,Pravdupovediac, nebolo to nič jednoduché. Ľudia, ktorí prišli, ma dojali. Nečakal som, že ich bude popri trati a pri jazere až toľko. Som im vďačný, vytvorili fantastickú atmosféru. Bol to pre mňa zrejme najjednoduchšie vybojovaný titul z vrcholných podujatí, i keď sa nerodil ľahko. Vo vode som o sebe trochu pochyboval, či mám svoj deň. Našťastie sa ukázalo, že som si dobre rozložil sily a v správnom čase vystupňoval tempo. Vytvoril som si rozhodujúci náskok a v závere som ho iba kontroloval.“  V cieľovej rovinke spomalil, od fanúšikov si zobral slovenskú vlajku a pásku preťal víťazným krokom. ,,Posledné metre som si užil s divákmi, mal som na to čas, pozdravil som sa s nimi a takisto s mojou manželkou. Priznávam, na podujatí takéhoto rangu sa mi to ešte nestalo. Tento triumf bude patriť medzi moje najsilnejšie spomienky v kariére,“ vraví šťastný Varga.

,,Veľmi nás potešilo, že takéto prestížne športové podujatie, akými sú ME v akvatlone, sa uskutočnili práve u nás v Petržalke. Bolo pre nás cťou, že sme počas troch dní hostili elitných pretekárov či už pri Draždiaku alebo v našej novovybudovanej plavárni. Je to ocenenie pre Petržalku a pre Petržalčanov,“ povedal  zástupca starostu mestskej časti Petržalka Ján Bučan. ,,Tieto ME sme mohli usporiadať aj v iných častiach Bratislavy, napríklad na Kuchajde, ale mestská časť Petržalka prejavila o toto podujatie veľký a úprimný záujem a sme radi, že sme sa rozhodli dobre. Takisto zavážilo, že Richard Varga je Petržalčan,“ povedal nám  prezident Slovenskej triatlonovej únie (STÚ) Jozef Jurášek.

Na ME v akvatlone v okolí jazera Veľký Draždiak súťažilo vo viacerých kategóriách spolu 471 športovcov z 21 krajín. Je zaujímavé, že v hobby kategóriách štartovalo až 136 Angličanov.  Slovensko má s usporiadaním vrcholových šampionátov už dobré skúsenosti. ,,V minulosti sme usporiadali trikrát majstrovstvá Európy a raz majstrovstvá sveta v zimnom triatlone, juniorské a dorastenecké ME v duatlone a ME v kros triatlone,“ pripomenul Jurášek. ,,Som veľmi rád, že sme nadviazali na predchádzajúce organizátorské a športové výsledky a tešili sme sa z troch zlatých medailí, “ dodal Jurášek, tiež obyvateľ Petržalky. Richarda Vargu prišiel povzbudiť aj bývalý slovenský futbalový reprezentant Filip Šebo, ktorý presedlal na triatlon. ,,Verím, že počas týchto pretekov sa všetci diváci mohli presvedčiť, že futbal je oproti triatlonu prechádzka ružovou záhradou,“ zdôraznil bývalý hráč všetkých troch bratislavských klubov, Interu, Petržalky a Slovana.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky