INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

V Jarovciach sa začne výstavba Národného centra kanoistiky a veslovania

V Jarovciach sa začne výstavba Národného centra kanoistiky a veslovania

Projekt Národného centra pre rýchlostnú kanoistiku a veslovanie na Slovensku dostáva po 30 rokoch reálnejšiu podobu. V lokalite Zemník-Jarovce v blízkosti Petržalky už 30 rokov stojí vodná plocha, ktorá čaká na dobudovanie infraštruktúry, aby sa mohla zmeniť na špičkový areál vodných športov s medzinárodnou pôsobnosťou. Vzhľadom na podpis zmluvy medzi Slovenským zväzom rýchlostnej kanoistiky a Vodohospodárskou výstavbou o prenajatí pozemkov na 50 rokov sa obnovila nádej, že sa tak naozaj stane.

,,Sme jediná krajina, ktorá patrí medzi kanoistickú špičku na svete, ale nemá vlastné stredisko či areál. To by sa malo v najbližších rokoch zmeniť,“ predstavil plány SZRK jeho prezident Róbert Petriska. Kanál Zemník vznikol pri výstavbe vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros na Dunaji. ,,Kanoistika patrí na Slovensku medzi najúspešnejšie športy. Stále však nemáme vlastnú dráhu, tradičné preteky v Piešťanoch sa neraz konali v neregulárnych podmienkach. Doteraz sme museli na prípravu chodiť do zahraničia, či to bolo Rakúsko alebo české Račice. To však bolo veľmi náročné z logistického či finančného hľadiska,“ uviedol počas prezentácie nového centra generálny manažér SZRK Boris Bergendi. Nová dráha na kanáli Zemník by mala mať rozmery 2200 x 200 m. Parametrami i kvalitou by mala spĺňať tie najprísnejšie kritériá na usporiadanie medzinárodných súťaží.

Zemnik, kanál divoká voda

,,Teoreticky, ak by Viedeň kandidovala na usporiadanie olympijských hier, kanoistické a veslárske súťaže by sa mohli konať na Zemníku. Ak nám prejde stavebný plán, do troch rokov by sme mohli začať s výstavbou. Potrebná bude najmä infraštruktúra, obslužné komunikácie, zavedenie elektriny a plynu. Potom chcem postaviť cieľovú vežu, tribúnu a lodenice pre kanoistov i veslárov. Celkové náklady sme odhadli na 20 miliónov eur. S financiami nám pomôže aj vláda, dostali sme prísľub od ministra školstva Dušana Čaploviča,“ dodal Bergendi. Vodáci už kanál Zemník využívajú niekoľko rokov, uskutočnilo sa tam niekoľko testovacích pretekov. ,,Keďže máme kanál v prenájme, chceme ho využívať. Je možné, že v júni tam usporiadame druhé kvalifikačné preteky, na ktorých sa bude rozhodovať o nominácii na ME. Všetko bude závisieť od toho, či dovtedy stihneme na kanáli vybudovať päť-šesť dráh,“ uviedol športový riaditeľ SZRK Filip Petrla.

Vedenie SZRK chce postaviť areál, ktorý bude využívať aj široká športová verejnosť. ,,Uvedomujeme si, že náš projekt nemá komerčný charakter. Chceme však vytvoriť športové zázemie pre organizovaný šport a rekreačnú zónu, kde si budú môcť oddýchnuť nielen Bratislavčania. Stredisko by malo prispieť k zvýšeniu životnej úrovne pre širokú verejnosť,“ zdôraznil na prezentácii tohto projektu Boris Bergendi.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky