INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Máme svetové kino

Máme svetové kino

Artkino za zrkadlom v Dome kultúry Zrkadlový háj sa od začiatku existencie profilovalo ako kino pre diváka, ktorý hľadá kvalitný filmový zážitok. A začiatok minulého roka bol preň mimoriadne dôležitý. Dokonca vraj akýsi rok nula, kedy vďaka novej technológii reštartovalo svoje služby a po dlhšom čase stagnácie mohlo opäť naplno ponúkať svoj dramaturgicky starostlivo zostavený program. O tom, aké zmeny sa v Artkine udiali a ako to ovplyvnilo jeho fungovanie, sme sa rozprávali s jeho dramaturgom Martinom Kočiškom:

Kino v DK Zrkadlový háj funguje už od 90-tych rokoch, kedy sa ešte premietalo z 35 mm filmových kópií. Artkino za zrkadlom ako dramaturgicky nový projekt vzniklo v roku 2003. Na sklonku prvej dekády nového tisícročia prichádzalo k technologickej zmene, kedy sa prestával používať klasický filmový materiál  a prechádzalo sa na digitalizáciu. Teda celkom nová technológia premietania. K nám táto technológia dorazila ako k jedným z posledných jednosálových kín. Posledné roky pred digitalizáciou Artkina za zrkadlom bola veľmi ťažká situácia pretože 35 mm kópie filmov sa už nevyrábali a my sme museli improvizovať, „púšťať“ filmy z Blu ray alebo DVD-čok. Paleta filmov, z ktorých sme mohli vyberať, bola teda veľmi úzka a technická kvalita premietania bola veľmi nízka.

artkino, kino

Kedy sa to zmenilo? V roku 2014 sme podali žiadosť a  Artkino za zrkadlom bolo digitalizované s podporou Audiovizuálnoho fondu v rámci komplexného projektu realizovaného vďaka finančnej podpore predsedu vlády Slovenskej republiky a s podporou Mestskej časti Bratislava – Petržalka. Boli sme len tretím digitalizovaným jednosálovým kinom v Bratislave. Novú digitálnu prevádzku sme oficiálne odštartovali v januári 2015. Stalo sa tak počas slávnostnej premiéry filmu Rukojemník, režiséra Juraja Nvotu. Čo sa týka kvalitatívnej zmeny – v našich podmienkach ide o revolúciu. Ten rozdiel je naozaj obrovský, pretože kvalita obrazu a sedemkanálového zvuku je porovnateľná so špičkovými kinosálami na celom svete.

Takže, ako dnes vyzerá premietacia miestnosť Artkina za zrkadlom? Čo sa týka technických zariadení, menilo sa úplne všetko. Predtým sme mali zastaralé stereo, dnes používame sedemkanálový priestorový digitálny zvuk. Rozlíšenie obrazu je 2K. Ale nechali sme si aj pôvodné zariadenie – obe premietačky na 35 mm film, aby sme mohli premietať  aj archívne filmy.

Ako sa technologická zmena odrazila na ponuke filmov?  Oproti posledným rokom pred digitalizáciu je rozdiel priepastný. Jednak sa celkovo zvýšila ponuka filmov na trhu zásluhou zjednodušenia procesu výroby a distribúcie, a tým sa rozšírili aj naše možnosti. Okrem 3D filmov, na premietanie ktorých technológiu nemáme a v súvislosti s naším dramaturgickým zameraním to ani nepovažujeme za potrebné, nie sme nijako obmedzení vo výbere. Hoci môže náš názov trochu zavádzať, neponúkame na spôsob klasických artkín výlučne náročné filmy, aké sa vyskytujú v programoch festivalov. Celý program máme rozdelený do sekcií. Nosnými sú Ozveny svetových festivalov, kde vyberáme filmy pre náročného diváka a Klenoty žánrového filmu, kde ponúkame „ľahšie“ filmy, ktoré však stále ponúkajú veľmi kvalitný filmový zážitok. Sú to napríklad tituly, s ktorými sa spájajú významné ocenenia typu amerických Oscarov. Okrem toho sa  významným spôsobom venujeme slovenským filmom v sekcii Domáca úroda. V sekcii Profily každý mesiac prinášame prehliadku tvorby zaujímavých režisérskych mien, v minulom roku to boli napríklad Paolo Sorrentino, Stanley Kubrick, Martin Scorsese či Bence Fliegauf. Nezabúdame ani na najmenšieho diváka v sekcii Kino pre deti.

Pocítili ste zmenu už aj na návštevnosti, vrátili sa diváci? Rok 2015 berieme ako reštart, akoby kino začínalo nanovo. Po tom, čo sme boli pred digitalizáciou veľmi obmedzení vo výbere filmov, čo sa odrazilo aj na počtoch divákov, sa ich opäť snažíme získať. Od začiatku tohto roka sme zaviedli systém zliav pre divákov do 18 rokov, študentov vysokých škôl, seniorov a zdravotne postihnutých divákov. Okrem toho ponúkame darčekové poukazy – permanentky na päť predstavení. Zároveň chceme divákov vtiahnuť do tvorby programu kina a pripravujeme dramaturgickú mini sekciu Kino na želanie. V rámci nej budú môcť raz do mesiaca diváci hlasovať na našej webovej a facebookovej stránke za jeden z piatich titulov a ten ktorý získa najviac hlasov, budeme premietať. Snažíme sa všetkými našimi aktivitami nielen získať divákov, ale aj vytvoriť okolo Artkina za zrkadlom komunitu, ktorá si v našej ponuke opakovane bude hľadať zaujímavé tituly a tak nás motivovať neustále vylepšovať program i služby.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky