INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Anketa o top autora a knihy severskej krimi

Anketa o top autora a knihy severskej krimi

Stieg Larsson, Henning Mankell, Jo Nesbø,  Arne Dahl, Lars Kepler,  Hans Rosenfeldt a Michael Hjort, Cilla a Rolf Börjlindovci, Gard Sveen, Camilla Läckbergová, David Lagercrantz a  celý rad ďalších viac alebo menej známych, ale zato skvelých severských autorov,  dostali už nejedného čitateľa a to nielen na Slovensku.  Škandinávske krimi trilery skrátka zažívajú celosvetový boom a tešia sa mimoriadnej obľube.  Predpokladáme zároveň, že “invázia“ tohto žánru na náš knižný trh sa zrejme tak skoro neskončí, lebo ešte stále máme koho objavovať.  

Kto je TOP (najobľúbenejší) severský autor za rok 2015? A ktorá je NAJ (najlepšia) severská detektívka za uplynulý rok? Čitatelia na Slovensku sa môžu počas celého mesiaca február zapojiť do ankety, ktorá možno prinesie zaujímavé výsledky. Anketa sa uskutoční prostredníctvom stránky www.severskekrimi.sk, na obsahu ktorej participujú viacerí partneri. Čitatelia môžu hlasovať za minimálne jednu, maximálne tri severské detektívky zo zoznamu publikovanom na uvedenej webovej stránke a jedného autora severskej detektívky. 

Odkiaľ sa vzal fenomenálny úspech škandinávskych krimi trilerov? V čom spočíva ich tajomstvo? Sú naozaj severskí autori krimi takí dobrí, alebo ide len o módnu vlnu? Je očividné, že záujem o severské krimi odštartoval neobyčajný celosvetový úspech Stiega Larssona a jeho trilógie Millennium. Existuje však aj názor, že „larssonmánia“ bola skôr iba akýmsi spúšťacím mechanizmom, pretože dobrých autorov tohto žánru bolo aj pred ním dosť, hoci úspech Larssona zostane zrejme neprekonaný. Odborníci sa zhodujú v názore, že úspech škandinávskych detektívok do značnej miery súvisí s ich štýlom, o ktorom sa zvykne hovoriť, že je realistický, jednoduchý a precízny, zbavený zbytočného balastu. Autori sa neutápajú v ťažkých opisoch prostredia, a píšu takpovediac k veci.

Nemenej dôležitým faktorom triumfu severských krimi vo svete  je aj to, že nejde len o klasické detektívky. Tento žáner sa neraz zaoberá vážnymi témami (neonacizmus, obchod so ženami, obchod s bielym mäsom, náboženský fanatizmus, zločiny páchané pod rúškom ideológií…), ktoré sú súčasťou našej spoločnosti. Príbehy viacerých autorov majú silný politický podtext. A nielen to. Ich silnou stránkou je, že poskytujú možnosť identifikovať sa so sociálne slabými a odpovedať tiež na problémy globálneho sveta.

Väčšina domácich i zahraničných recenzentov sa pri hodnotení severských trilerov zhoduje v názore, že sú dobre, moderne a svižným tempom napísané príbehy zo súčasnosti. Sú to napínavé a strhujúce texty, ktoré človeka doslova „prilepia ku knihe“. Severským autorom nechýba literárny kumšt a poctivá práca s textom. Tieto navonok nepodstatné detaily, z ktorých je zložené výsledné dielo, vie čitateľ náležite oceniť. Severské krimi sa tak stalo zárukou jedinečného čitateľského zážitku.

 

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky