INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Berieme prírode krásu, nie je samozrejmá

Berieme prírode krásu, nie je samozrejmá

„Mladá fotografka fotí zvieratá tak trochu v budúcnosti. Používa starý fotoaparát, ktorým zachytáva živočíchy v ich prirodzenom prostredí a vyzdvihuje ich krásu. Ale… dokážete si predstaviť aká krása nás čaká na konci evolúcie?“ – režisérom slovenského festivalového filmu The Swan, ktorému sa veľmi dobre darí ma medzinárodných festivaloch je Jonáš Karásek. Autorom námetu je Petržalčan Peter Rajčák a o tom, že ho k napísaniu inšpiroval aj odpad z Chorvátskeho ramena, sa dočítate v článku ilustrovaného zábermi z filmu.

Peter Rajčák: „Naša agentúra Effectivity už roky robí kampane pre EKOTOPFILM – festival o trvalo udržateľnom rozvoji. A rok čo rok sme sa snažili prilákať naň rodiny s deťmi, tak že sme im ukazovali roztomilé malé líštičky, diviaky či srnky. Jednoducho krásne zvieratá slovenských lesov.  Ale tento rok, potom, čo sme si pozreli pár prognóz ako to vyzerá so stavom našej prírody, sme si povedali – skúsme to inak. Krásu, ktorú považujeme za samozrejmosť, ľuďom vezmime. V podstate sme im možno ukazovali fiktívnu realitu doteraz, pretože tých nielen slovenských krásnych zvierat, je stále menej a menej. Chceli sme im teda tento rok ukázať ako to bude vyzerať v budúcnosti.  A tak to celé vzniklo. Stačilo už len nájsť rovnako nadšených ľudí ako režisér Juraj Karásek, 3D-čkárov z Alien studio, ktorí pomohli zvieratá vymodelovať a mnohých ďalších, ktorí nezištne priložili ruku k dielu.

Ako z reklamnej kampane vznikol film?

Peter Rajčák: „Práca pre EKOTOPFILM nás veľmi baví, spoločne sme preto nad celou kampaňou veľa diskutovali a hľadali do akej formy nápad previesť. To, že nakoniec vznikol aj film bola spontánna záležitosť. Sedeli sme s režisérom Jonášom Karáskom pri pive a vraveli si  – urobme niečo, čo bude mať dlhšiu životnosť ako len reklamná kampaň. A keď už ide o globálnu tému, nech nám rozumejú aj za hranicami. Preskočme pár mesiacov intenzívnej práce  a je tu krátky film The Swan.“

Jonáš Karásek: „Ja som filmár, nie aktivista. Zapáčil sa mi námet a mal som pocit, že stojí za to ho natočiť. Ale zároveň si myslím, že takéto témy treba ľuďom ukázať a rozprávať o nich. Aj preto, že na Slovensku zmizlo v poslednej dobe cca 700 km2 lesa, čo je veľkosť Trnavského kraja. Našu spoločnosť žiaľ riadia peniaze. Ale máme snahu a moc to meniť. My, ľudia. Ak sa spojíme, aby sa zbytočne nerúbali lesy, politici nás budú musieť počúvať a riešiť to. Ak chcú zostať na svojich miestach. A mám  dobrý pocit, keď vidím, že film The Swan má na ľudí účinok a diskutujú o ňom.

Kde ste film natáčali?

Peter Rajčák: „Bohužiaľ aj v Bratislave. Bohužiaľ vravím pretože už sme asi takí otupelí, že škaredosť, špinu, smeti a zničenú prírodu okolo nás ani nevnímame. Báli sme že bude veľa práce s upravovaním natočených záberov, aby krajina naozaj pôsobila ako v postapokalyptickom svete po bližšie neurčenej ekologickej katastrofe. Zarazilo nás, že tej práce nebolo treba vôbec veľa. Lokality v okolí Slovnaftu – to je čisté peklo. Stačilo zobrať kameru a natočiť to.

Môžeme ale pokojne s touto témou zostať aj u nás v Petržalke. Keď  vidím koľko odpadu každý rok potápači vytiahnu pri čistení z Chorvátskeho ramena… A to už sa nemôžeme vyhovárať na žiaden priemysel či dávne socialistické časy. To je „náš“ odpad. Všetky tie plasty, pneumatiky, spotrebiče. A to ešte hovorím o tom menej závažnom probléme. Hoci sa už konečne sa nemlčí o obrovskom výrube slovenských lesov, stále sa nekonečne dlho rieši otázka recyklovania pet fliaš a iných plastov. Tých tém je veľmi veľa. Možno je to aj tým, že už sami máme deti a zamýšľame sa nad tým, aký svet budú naše deti a deti ich detí poznať.

The Swan mal premiéru na festivale EKOTOPFILM 2017 a je šírený prostredníctvom servera FilmFreeWay. Už po krátkom čase sa stihol dočkať uznania na viacerých medzinárodných filmových festivaloch. Čerstvou správou je udelenie Grand Prix na festivale Canada Shorts, kde získal aj 3 ďalšie ocenenia – Best Director, Best Sci-Fi a Best International Short. Na Kuala Lumpur Eco Film Festival (KLEFF) sa film umiestnil v TOP 5 kategórie krátkych filmov, na Innsbruck Nature Film Festival v TOP 8 v kategórii Best Short Film. Finalistom sa stal aj na Bucharest ShortCut Finest Fest.

V rámci EKOTOPFILM Junior Fest je film momentálne na tour po Slovensku, kde si ho môžu pozrieť žiaci základných a stredných škôl.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky