INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Koho pozvem na návštevu

Koho pozvem na návštevu

Usmievajú sa na nás. Pozývajú. Ukazujú prstom. Na tých druhých. Že sú špinaví. Že sú lotri. Že keby oni, tak by to inak vyzeralo. Popri cestách stavajú svoje míľniky neznášanlivosti. Prečo by som ich mala voliť?
Režisér Miloš Forman raz dávno poradil, ako sa rozhodovať: voľte toho, komu by ste bez obáv dali kľúče od svojho domu.
Pridala by som: a koho by ste bez problémov pozvali na návštevu. Do svojho domova, do intimity rodiny. Bez obáv, že len čo k vám príde, napľuje na dlážku, prípadne vyvolá hádku, z ktorej vyjdú všetci dourážaní, a teda porazení. Mať dobré spôsoby neznamená len vyšnurovať sa do parádnych šiat a predvádzať sa v spoločnosti. Mať dobré spôsoby znamená predovšetkým mať svoj pevný názor, ale za iný na nikoho neútočiť. Hľadať porozumenie v rôznosti. Ak mám inú skúsenosť, ak mám iné vzdelanie, ak mám iný životný príbeh, neznamená to, že ten môj je lepší. A musím ho za každých okolností tomu druhému vnútiť. Najlepšie násilím, najlepšie surovo, najlepšie konfliktom urazením protivníka. To je najkratšia cesta k súkromným vojnám.
Počula som krásny príbeh, vyrozprávala ho žena, ktorá pracovala pre piatich amerických prezidentov Eliška Coolidge Hašková. V čase prvej Československej republiky bol jej starý otec známym bankárom. Podporoval demokratov a sám bol demokratom. Keď hitlerovci obsadili Prahu, vykonali v ich dome raziu. Eliška bola malé dievčatko, nevedela, čo sa to deje a kto sú tí ľudia, ktorí k nim vtrhli. Ale videla jedného vojaka, ako sa vrátil zo sklepa – s fúzami od marmelády.
„Mamička, ale ten pán nemá dobré spôsoby,“ zhodnotila dievčatko túto „návštevu“.
Všímajme si pred voľbami, či sa k nám do bytu a do komory nechcú vlúpať takíto nespôsobní ľudia. Či ich volebný program je aj naším programom. Alebo sa chcú iba predviesť a čo najviac ušpiniť súpera. Tým, že na niekoho nakydám, sa predsa nestávam lepším a čistejším človekom. Dajme si pozor na konfliktných a nespôsobných, budeme spolu tvoriť dejiny, a ak majú iba takúto výzbroj, katastrofa nás neminie. Hoci len taká malá, ale aj tá vie zabíjať ľudskosť v nás.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky