INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Súčasné umenie mieri do Petržalky

Súčasné umenie mieri do Petržalky

V podstate nenápadný priestor na terase Rovniankovej ulice učaroval galérii, ktorá tak vymenila Staré Mesto za Petržalku.  Nové miesto je vraj veľkorysé a pri jeho výbere zvíťazil predovšetkým pocit. Photoport je názov galérie, ktorá má v Petržalke veľké plány a nám viac prezradil fotograf, pedagóg a predovšetkým iniciátor projektu, FILIP VANČO.

Filip Vančo

Projekt Photoportu či už ako študentskej iniciatívy alebo rovnomennej galérie má za sebou takmer desať rokov činnosti. Akého „genia loci“ v sebe nesie a akého chce vytvoriť v novom priestore?

Už viac ako desať rokov sa snažíme v podstate o to isté, popularizovať súčasné umenie a fotografiu, ktorú  vnímame ako neoddeliteľnú súčasť umenia. Genius loci sa väčšinou spája s konkrétnym miestom. Po dvoch priestoroch v StaromMmeste sme sa presťahovali do Petržalky. Je to pre nás zmena a sami sme zvedaví, čo prinesie. To, čo si so sebou nesieme, je okruh umelcov, s ktorými dlhodobo spolupracujeme, publikum, ktoré sleduje naše aktivity a chuť sprístupňovať súčasné umenie divákom.  Tu chceme pracovať s potenciálom Petržalky a jej obyvateľov, či sa nám podarí vytvoriť nový kultúrny bod v Petržalke, závisí aj na divákoch.

Photoport sa spája predovšetkým s mladými umelcami a súčasnou fotografiou. Čo konkrétne to znamená pre verejnosť? Čo v tejto galérii môžu ľudia zažiť, vidieť?

Program galérie je zameraný na mladých slovenských autorov, ktorých tvorba  spĺňa naše kritériá kvality. Okrem toho 99 percent výstav robíme priamo pre náš priestor, takže ich nemôžete vidieť a zažiť nikde inde na svete J. Osobná návšteva galérie a priamy kontakt s umeleckým dielom je zážitkom, ktorý vám nesprostredkujú ani desiatky fotografií na internete.

Na druhej strane je záujem o spoluprácu aj so školami. O aké programy ide v tomto smere?

Photoport je nezisková organizácia podporovaná z verejných zdrojov. Preto si myslíme, že je našou povinnosťou niečo verejnosti vrátiť. Aj týmto uvažovaním je motivovaný náš záujem o spoluprácu so strednými a základnými školami na území Petržalky. Sme presvedčení, že kontakt s umením dokáže kultivovať osobnosť detí a mládeže pozitívnym smerom.

Pre školy pripravujeme súbor programov od komentovaných prehliadok výstav, až po praktické workshopy priamo v priestoroch galérie. Budeme veľmi radi, ak sa nám ozvú učitelia, ktorí by mali záujem o takúto spoluprácu.

Súčasný priestor Photoportu na Rovniankovej vnímate podľa vlastných slov ako veľkorysý priestor socialistickej architektúry. Bolo to pri výbere miesta skôr o funkčnosti, či o pocite?

Výber priestoru bol skôr  o pocite.  Jedným z dôvodov, prečo sme sa presťahovali, bolo, že sme potrebovali veľkorysejší výstavný priestor. Ten teraz máme. A tiež to, že Petržalka je pre nás výzva a ak nechcete stagnovať, potrebujete výzvy.  

Akú spätnú väzbu má Photoport na svoje aktivity a prístup k umeniu zo strany obyčajných laikov, ktorí chcú len „skonzumovať“ určitý zážitok a čo tí druhí – umelci? S akými umelcami pracujete, akí dostanú šancu, akí majú záujem spolupracovať?

Priemerná návštevnosť Photoportu na starej adrese bola ročne okolo 10 000 návštevníkov. Ohlasy od laickej verejnosti sú zatiaľ veľmi dobré. Čo sa týka odbornej verejnosti, myslíme si že už po tých viac ako desiatich rokoch na scéne máme istý rešpekt J

Dlhodobo spolupracujeme s umelcami, ktorí sa vyvíjajú a ktorí potvrdzujú svoju kvalitu, ako napríklad Milan Tittel, Tomáš Klepoch, Ján Šipöcz, Rastislav Podhorský, Roman Bicek, Zuzana Kmeťová. Stále však máme oči otvorené a sledujeme nových autorov na scéne, ktorých tvorba nás zaujíma. Tí  dostanú šancu pripraviť u nás výstavu.

Ak by sa ste sa mali krátko charakterizovať – Kto je Filip Vančo?

Ako naivný človek veriaci svojim snom… J

Photoport gallery nájdete na Rovniankovej 4 v Petržalke a novú vernisáž či výstavu odsledujte na Facebook profile – Photoport.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky