INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Petržalské olympijské dvojičky boli v škole partizáni

Petržalské olympijské dvojičky boli v škole partizáni

Šport, a potom škola alebo škola, a potom šport? Nie je jednoduché tieto dve aktivity prepojiť tak, aby v oboch boli podávané výborné výkony. Ale aj majstri sveta, aj olympijskí víťazi museli chodiť do školy. Aké majú spomienky na tieto časy tí naši slovenskí, to prezrádza výstava Športovci v školských laviciach.

Výstava v Múzeu školstva a pedagogiky Športovci v školských laviciach prináša autentické vyjadrenia športovcov na časy, kedy okrem trénerov museli počúvať aj učiteľov. Výpovede ponúkli nielen tí, o ktorých počúvame dnes v médiách, ale i tí, ktorých výkony si pamätá ešte socialistické Česko-slovensko.

sport, sportové potreby

Napríklad známa „žiletka“ Jozef Golonka si na školu spomína ako na rozprávkový dom, napriek tomu, že, ak chcel športovať, priemer známok 2,5 nesmel prekročiť. Jediná vtedajšia československá šermiarka Katarína Ráczová – Lokšová milovala napríklad chémiu.

A fakt, že športovci neboli v škole vždy, ako sa hovorí lajdáci, potvrdil aj tenista Dominik Hrbatý, ktorého  vždy škreli zlé známky. No a aby tieto známky boli lepšie, vždy bol dobrý nejaký ten ťahák.  Bratia Peter a Pavol Hochschornerovci si ich robili spoločne. Skúpi boli však na slovo, preto ich volali v škole partizáni a vždy keď učiteľ vyvolal Hochschornera, čakali, že je to ten druhý.

„Výstava s témou spomienok známych osobností na školu sa veľmi osvedčila či už pri hercoch, spevákoch alebo filmových režiséroch. Aktuálne v olympijskom roku sme sa preto rozhodli pre tému športovcov. Pridanou hodnotou výstavy je fakt, že má putovný charakter a môžu ju využiť rôzne múzeá, knižnice či kultúrne centrá,“ dodáva k výstave Zuzana Kunšteková z Múzea školstva a pedagogiky.

V nadväznosti na výstavu sa pripravuje aj stretnutie s olympijským víťazom z Ria de Janiero, chodcom Matejom Tóthom, ktorý okrem svojich tretier prinesie aj aktuálnu zlatú medailu.

Výstavu Športovci v školských laviciach môžete navštíviť v Múzeu školstva a pedagogiky na Hálovej ulici v Petržalke.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky