INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Ako novinári vábia a ako klamú  (v diele Petra Štrelingera)

Ako novinári vábia a ako klamú (v diele Petra Štrelingera)

 

Dnes môžeme vedieť všetko. Máme slobodu a voľný prístup na magistrály internetu. Ale vieme naozaj všetko? Nie je to práve tá presila informácií najlepšou cestou, ako sa v nich stratiť? Zvláštnym spôsobom na tento fenomén doby zareagoval spisovateľ  Peter Štrelinger svojím novým románom Zlatá voda. Na jej promócii autor  so širákom posoteným do čela rozdával dámam konvalinky. Tie sú v štylizovanej forme aj na obálke knihy (autorka obálky Petra Hilbert). Smrteľne vábivé i jedovaté.

Tak možno vnímať aj román v troch knihách: prvý diel Reportér, druhý Testament Márie Terézie a tretí Presýpacie hodiny. Je to román, ktorý zvádza čitateľa. Zvádza ho známymi postavami, známymi dejmi a známymi časmi. Akoby písal o sebe, o svojich známych a blízkych tu a teraz. A predsa je to iba zvádzanie, mam. Ako tá vôňa konvaliniek.

Román Petra Štrelingera napriek mnohým podobnostiam nie je autorovou autobiografiou, jeho skutočným životom sa iba inšpiruje. Nie je však dokumentom o individuálnom živote jedného muža, ktorý má zhodou okolností rovnakú profesiu ako autor: je to novinár a spisovateľ. Navyše investigatívny novinár a spisovateľ dokumentárnych románov. Všetko je to pravda, ale všetko je to výmysel. Lásky či nelásky Jána Eugena v románe Zlatá voda môžu byť alebo sú preludom. Majú svoj cieľ: zaostriť na to, čo sa mihne v citovej pamäti človeka v zlomových chvíľach života, aj spoločnosti. Stalo sa, nestalo? Je to dôležité? Je to kvet, alebo iba jeho závratná vôňa?

Štrelinger svojmu románovému hrdinovi rafinovane nadelil maniodepresívnu diagnózu, čím si vopred zaručil istý autorský odstup. Ján Eugen je mužom s pevným charakterom, ale so všetkými možnými ľudskými slabosťami. Ba on tie ľudské slabosti vyhľadáva a rád sa im poddáva. Poruší tak občas nepísané i písané zákony, no sympatická je jeho oddanosť stáť na strane spravodlivosti. Sprevádza hrdinu dejinnými zvratmi, vojnou v Juhoslávii (kde sa aj autor ocitol,) tichou vojnou vo vzťahoch štátnych aj osobných, ostrou vojnou vo vnímaní histórie. Alexander Dubček, ale aj Jozef Tiso a Eduard Beneš, Prezident (Michal Kováč) ale aj Veľký Mufti (Vladimír Mečiar) šľachtic Hilbert, ale aj jeho potomkovia-vrahovia, „kráľ Oravy“ Babinský aj kriminálnik Tobias Loyka, minister vnútra Pitbul (Ladislav Pittner) aj kamarát Demo (Drahoslav Machala),  mafie politické i zločinecké, ak je v tom vôbec nejaký rozdiel… Ján Eugen ich stretáva, prechádzajú jeho profesionálnym aj osobným životom a poznačujú ho.

Dnes sú v móde konšpirácie, a tak si fajnšmekri v tomto románe prídu na svoje. Cez konšpiráciu o havárii Alexandra Dubčeka, po motív, prečo sa prezidentom Slovenskej republiky stal muž, v románe nemenovaný, ktorý chcel protiústavne predať plynovod Američanom. Prezidentom sa mal stať preto, že je nevlastným synom kňaza a záletníka Jozefa Tisa. A keďže autor zamieša autentické dokumenty s fantáziou, čitateľ je neustále zvádzaný.

Zámerom autora je pravdepodobne práve toto: vo svete totálnej neistoty, chaosu,  si človek nemôže byť istý ničím. Kto vie, čo je pravda a čo polopravda? Čo v skutočnosti vypátral človek v profesii novinára, ktorej už dnes nedôveruje takmer nik? Bolo, nebolo?

Ján Eugen po strate životných lások sám vyhorí – a stratí sa. Cíti sa byť nielen opustený, ale aj prenasledovaný, a tak ujde zo života novinára a spisovateľa, aby sa našiel v obyčajnom živote obyčajného muža tam kdesi na Morave. A zvábený vôňou konvaliniek na stráni pod horou padá, aby v románe vstal a podal svedectvo. Nie o sebe, ale o nás, o našom čase žitia, strát i klamstva, ktoré sa hrá na pravdu a lásku. Hotová detektívka, a pritom – ktohovie?

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky