INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Šetriace eskalátory

Šetriace eskalátory

Odkedy stojí nová Železničná stanica Petržalka nemala som to šťastie vidieť eskalátory v pohybe. Odkedy boli namontované a spustené, nemala som teda to šťastie viezť sa nimi. Aby som bola úprimná, nechodím tade denne, takže je celkom možné, že stovky cestujúcich, prípadne chodcov smerujúcich z Kopčianskej ulice podchodom na Panónsku alebo späť, to šťastie mali…

Chodiace či stojace schody bývajú opáskované, čo je jasný znak toho, že nie sú v prevádzke. Svedčí o tom aj prach, ktorý sa na nich drží. Keby sa po nich pohybovali ľudia, prach by „poutierali“. Dlhodobú nefunkčnosť dvoch z trojice eskalátorov priznali v minulom vydaní Petržalských novín aj Železnice SR. Zmenu situácie v pláne nemajú. Poruchovosť chodiacich schodov plynúcu z opotrebovanosti ozubenia a reťazových prevodov vyriešili šalamúnsky – jednoducho ich zastavili. Môžu tak úspešne vykazovať zníženie spotreby elektrickej energie a pokles nákladov na údržbu eskalátorov. Aké našské riešenie!

Niet pochýb o tom, že sa odborníci a pracovníci tejto štátnej akciovky často pohybujú v blízkom i ďalekom zahraničí. Možno by práve tam našli odpoveď na otázku, ako by sa úroveň pomerne peknej a modernej stanice najväčšieho európskeho sídliska dala zmeniť z provinčnej na mestskú. Čo si počať s eskalátormi, by im mohli poradiť napr. v takom Mníchove. Pomaly na každom kroku tam chodec narazí na eskalátory fungujúce na fotobunku. Ak teda nik nejde, stoja, šetrí sa elektrinou, neopotrebúva sa ozubenie, reťazové prevody. Do pohybu sa schody dajú iba vtedy, keď na to je dôvod. Naozaj je to u nás problém?  Podobne by mohlo mesto riešiť situáciu na Patrónke, kadiaľ sa premelú denne tisíce ľudí, ale aj na Trnavskom mýte, kde si však na nefunkčnosť tejto technickej „vymoženosti“ zatiaľ našťastie nemôžme sťažovať.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky