INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

O snoch a o umení

O snoch a o umení

Mala som farebný sen: na kraji kvitnúcej lúky som začula šuchot a s mohutným trepotom krídel vyletel odtiaľ bažant s vejúcim chvostom. Zamával mi nad hlavou a uprostred lúčnych margarét a alpských zvoncov sa zjavil slonovinovo biely kôň. Ušľachtilý, s napätým držaním tela, len vyletieť – lebo to bol Pegas. Psychológ by iste našiel črty, podľa ktorých by vystopoval príčinu toho sna. Mne postačil pocit krásy.

To najdôležitejšie sa naučíme, keď sa to neučíme. Do vedomia si zapíšeme to, čo chceme, ale podvedomie je rafinovaný počítač: zbiera a zaznamenáva aj to, čo by sme nechceli. Občas nám pošle snímky do sna, a my sme prekvapení. Nie vždy sú o kráse. Ale vždy nás vnútorne formujú.

Asi také posolstvo má film, ktorý sa začal premietať v bratislavských kinách. Má názov Chlapčenstvo a režisér Richard Linklater ho nakrúcal dvanásť rokov, počas ktorých sledoval detstvo a chlapčenstvo hlavného hrdinu. Nie je to však časozberný dokument, ako ho poznáme z filmov Heleny Třeštíkovej. Na rozdiel od dokumentov, kde režisérka roky zaznamenáva reálny život svojich hrdinov, je film fikcia, v ktorej sledujeme neúplnú rodinu s dvoma deťmi a mamou, ich bohémsky založeného otca, ich vzájomnú prepojenosť, lásku – a najmä tok času v premene sveta. Z malého šesťročného chlapca je na konci filmu mladý muž, z jeho mamy osamelá žena, ktorej vyleteli mláďatá z hniezda. „A teraz čo – už mám čakať iba na pohreb?“ pýta sa zlomene, hoci je to ešte pani v strednom veku. Ale akoby už to podstatné všetko uletelo. Žiadna z postáv nemá alternantov, všetci „starnú“ v priamom prenose a nesú príbeh, ktorý im napísal scenárista a režisér. A vyjavujú, čo sa do ich vedomia zapísalo bez toho, aby si navzájom všimli, čo bolo pre deti podstatné. Akí ľudia z nich vyrastajú. Alebo inak: akí ľudia vyrastáme pod vplyvom času, ktorý žijeme, pod vplyvom ľudí, ktorých stretávame, pod vplyvom médií a nových technológií. Nie je to vždy príjemný pohľad.

Dobré umenie nám zanecháva pečať hlboko v duši. Vyplaví sa. Nie iba do sna. Žijeme vo veľmi nepokojnom svete, kde-kto sa nám nad hlavami hrá so zápalkami. Vo filme Chlapčenstvo sa veterána vojny v Iraku pýta priateľka: „Čo si o nás mysleli tí ľudia v Iraku, čo si mysleli, prečo tam sme?“ a odpoveď je strohá: „Ropa.“

Ktovie, ako poznamená čas, ktorý žijeme, naše deti? Aké budú mať sny? Inter arma silent musae (medzi zbraňami mĺknu múzy)… Mali by sme byť ostražití. Nie pre umenie a sny, ale pre život. Aby vôbec bol.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky