INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Prichádzajú mladí Batmani

Prichádzajú mladí Batmani

Slovensko je európskym unikátom v umiestňovaní reklám. Presvedčíme sa o tom, ak vybehneme pár kilometrov za hranicu k našim susedom. Bratislavský magistrát dal údajne len počas troch uplynulých májových týždňov odstrániť na území hlavného mesta bezmála 200 pútačov, z toho bolo až 130 osadených protiprávne. Stačí to však?

Určite nie. Svedčí o tom študentský film Dominika Jursu na YouTube, v ktorom o. i. vystupuje 30-ročný Bratislavčan. Ľudia mu dali prezývku Batman. Sám sa totiž pustil do boja s tými, ktorí doslova zahltili naše mesto informáciami o svojej „podnikateľskej“ činnosti s cieľom uloviť potenciálnych záujemcov. Pod rúškom tmy jazdí ulicami a vytrháva zo zeme ceduľky, odmontúva z plotov pútače, zhodí laicky zhotovené billboardy. Napriek tomu, že je Batman vlastne vandal, ktorý už zničil okolo 500 reklám, získal si veľa sympatizantov. Možno aj medzi úradníkmi, ktorých oslovil v čase, keď sa domnieval, že by sa práve oni mohli legálnou cestou zaslúžiť minimálne o zriedenie obrovského lesa reklamných plôch v našom meste. Až keď nepochodil, pustil sa do nekonečnej práce sám. A pridáva sa k nemu čoraz viac aktivistov z radov mladých ľudí. Nevedie ich k tomu túžba zobrať zákon do vlastných rúk, ako by si mohol niekto myslieť, ale snaha žiť v kultúrnom prostredí, ktoré si naše mesto určite zaslúži.

Kroky v tomto smere podnikla aj Petržalka. Staré Mesto už má dokonca niekoľko rokov všeobecne záväzné nariadenie zamerané na osádzanie informačných plôch. Reklamné spoločnosti však majú svojich advokátov, ktorí sú dobre platení práve za to, aby v zákonných normách týkajúcich sa umiestňovania billboardov, megabordov a pod. hľadali a našli „diery“. Že sa im to darí, vidno v našich uliciach. A tak sa nám na plotoch, trávnikoch, opustených budovách a pod. stále objavujú lákadlá v podobe textov: Prezúvanie za 10 eur, Dovoz zeminy za nízke ceny, Zariadim. Sk, Lešenia, prenájom montáž… Pochopiteľne, nikdy pri nich nechýba číslo mobilu alebo webová adresa.

 

 

Redakcia: Kutlíková 17, 852 50 Bratislava, 02/ 638 352 95, e-mail: petrzalskenoviny@gmail.com
Šéfredaktorka: Gabriela Belanová, Príjem inzercie: 0905 273 414, 0905 273 416
Vydavateľ: Mestská časť Bratislava–Petržalka, Kutlíkova 17, 852 50 Bratislava, IČO: 00603201