INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

O zlodejoch a daroch

O zlodejoch a daroch

Bol raz jeden politik. Najprv mašinfírer, potom predseda vlády. A myslel to úprimne. Lenže odrazu nevedel vysvetliť, odkiaľ vzal peniaze na svoj luxusný dom. Zamotal sa do lží, až ho tá sieť stiahla. A stal sa súkromnou osobou. Veľmi bohatou súkromnou osobou. Teraz odvysielala Česká televízia dokument, v ktorom sa ku svojej politickej lži priznal. A oľutoval, že klamal. A priznal sa aj, že objavil Krista. A priznal pokušenie moci. A priznal aj milióny, ktoré mu po odchode z funkcie pribudli na konte. Veľmi okrúhle číselko. Vďaka kontaktom z politiky.

Koľko takýchto mašínfírerov sa tu popremávalo? Koľajnice mali aj u nás nablýskané. A pokušenia moci sú asi všade rovnaké. Akurát tí naši necítia potrebu priznávať sa ku lži. Napokon, načo aj? Veď aj ten český premiér, ktorý to myslel tak úprimne a pritom klamal, až sa prášilo, zašiel len ku kajúcnemu priznaniu. Žeby mohol Krista aj nasledovať a napríklad tých okrúhlych miliónikov sa zase zbaviť – to mu ani len nenapadlo.

Ľudia sú z takýchto príbehov znechutení. Lebo kde – čo už neplatí, ale zákon zachovania hmoty platí stále: nič sa na svete nestratilo, len kde jedným ubudlo, tým druhým pribudlo. A tí, ktorým tak okrúhlo pribudlo, necítia ani len zahanbenie.

A predsa sú na svete aj ľudia, ktorí nič nevezmú zadarmo. Mám takú peknú príhodu. V tichej uličke som počula za sebou dupot a potom svoje meno. Obzriem sa, starý pán v bielej košeli s trochu zažltnutým golierom, v dlhom montgomeráku sotva chytá dych.

„Pamätáte sa na mňa? Podarovali ste mi svoju knižku…“

Spomeniem si, držal knižku v ruke a povedal, že na ňu nemá.

„Tak ja vám chcem tiež niečo podarovať. Napísal som vám báseň…“ – odmlčí sa. „Ja som ju zabudol,“ povie po chvíli strašne zronene.

Pekný dar, a nielen preto, že zostal tajomným. Ten pán sa veru kajať nemusí.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky