INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

My a developeri, developeri a my

My a developeri, developeri a my

Ak si nemá kto v nude alebo v zámere do čoho či do koho kopnúť, naporúdzi sú developeri. Ak ešte neškodia, tak v logike vecí a vzťahov vraj čoskoro budú. Developeri sú tak dvojjediní – škodcovia i strašiaci.

Pospolitý ľud nimi desia niektorí komunálni politici, sú obľúbenou agendou ochranárov, aktivistov, spolkov, nechýbajú v slovníku nevybraných slov v putikách rôznych cenových skupín. Nastalo ich zovšeobecňovanie.

Developer ako univerzálne zlo. Minulé, súčasné, budúce. Ktorý chce len zarobiť, skynožiť prostredie a zmiznúť preč. Bez výnimky, individuálneho videnia a posúdenia – čo ako jeden objekt alebo ako súbor stavieb stojí alebo bude stáť, aká je či má byť architektonická a urbanistická pridaná hodnota stavebného diela, či Petržalku povznesie alebo poníži, o čo Petržalčanov obohatí alebo oberie.

Takto pred rokom na výstave Voda a mesto – Bratislava videl jeden zo študentov Fakulty architektúry aj takúto možnú budúcnosť našej Petržalky
Takto pred rokom na výstave Voda a mesto – Bratislava videl jeden zo študentov Fakulty architektúry aj takúto možnú budúcnosť našej Petržalky

Okamihovo a účelovo sa zatiaľ, a žiaľ, prezentuje len druhá alternatíva. Isteže, boli aj takí. Písali sme o nich, verejne a adresne ich kritizovali. Usilovali sme sa o nápravu. Niekde sme pomohli, inde už nedokázali. Mínusy a boľačky však boli skôr výnimkou ako pravidlom. Lebo ak privrieme oči – a čo všetko pred dvomi desaťročiami v Petržalke nebolo, ak ich otvoríme – a dnes je, potom pri súdnosti by sme už nemali byť ani nevidomí ani nevedomí. Ani k investorom – developerom.

Petržalka ide ďalej. Slnečnice, Petržalka City, Južné mesto, Kapitulské polia, Matador a iné. Chce ísť ďalej. Aj s nimi, developermi. Sú partneri, nie protivníci. To nie je redakčné kurizovanie, ale poznanie nevyhnutnosti. Niet inej cesty, ako je spoločná. Bez ohľadu na to, či bude alebo nebude akurát – štvorprúdová…

 • marek

  Mam otázku. Koľko Vám developeri zaplatili za uverejnenie tohoto nezmyslu? Co sledujem tak kazdy jeden projekt v petrzalke ale aj v bratislave ide na ukor životného prostredia, na ukar životného priestoru ludí. Zahustuje sa uz aj tak dost zastavany preistor. O čom chcete diskutovať, po akom partnerstve tu volate? Taký projekt petržalka city. Komu prospeje? Ľuďom iste nie, zaberie kus zelenej plochy, nastávajú sa tam byty v čoho dôsledku na danom priestore bude zase viacej áut, viacej ludí, viacej emisii. Bravo, na ludí sa tu z vysoká kašle. Dolezite su zisky, to jediné zaujíma developera nie spokojost ludí, ktorí žijú v okolí daného územia.

 • zuzulinka

  Môžu sa petržalské novostavby rozrastať rovnako aj bez novej cesty pri Ch.ramene?

  Pre koho je ta cesta?

 • Spit

  Takmer sa mi po precitani tohto clanku natisla slzicka lutosti do praveho oka….my, hlupi obcania kopeme do chudakov developerov!! A pritom oni nam len chcu dobre!! Neviem, pani alebo pane, ci vam peniaze uz nacisto zatemnili rozum, ale prosim vas, nerobte z nas uplne teľata. Namiesto toho si radsej precitajte definiciu developera podla Wikipedia: Developer je investor (fyzická alebo právnická osoba), ktorá investuje do výstavby nehnuteľností (obytné domy, kancelárske budovy, priemyselné budovy) určených na predaj alebo prenájom. A tohto sa developeri tu v Bratislave drzia: stavba bytov pre novych obyvatelov urcitej lokality, a nie skvalitnovanie zivota uz existujucich obyvatelov tejto lokality, nie obohatenie Petrzalcanov, ale v prvom rade obohatenie svojich uctov. Preco clanok pozdvihujuci developerov snad na uroven tych jedinych tvorcov „čohosi“ doplnate fotografiami prace studenta? Preco sem nedate fotografie trosiek Cvernovky, ktoru developer zbural bez povolenia? Ale fotografie toho uuuuuzasneho Riverparku ktory pri tuneli posobi ako päst na oko? Alebo napriklad „nadhernu“ 26-poschodovu budovu Manhattan na Racianskej? Fakt parada. Vyzyvate k privretiu oci a pytate sa co vidime ked ich otvorime: ja napriklad vidim zeleznicnu stanicu v Petrzalke bez toho kolosa ViennaGate za nou, vidim na mieste Auparku skutocny (Au)park, kde by ludia chodili na prechadzky tak ako do nedalekeho Sadu J.Krala. Vidim zachovanu zelen, o ktoru sa mesto/mestska cast stara a nekritizuje ju. Stromy, ktore nevyrubeme len preto lebo su „alergenne“ bez ohladu na to ze maju 50 a viac rokov. Vidim travu kde si ludia mozu sadnut. To vidim ja. Ale evidentne nie je moje videnie kompatibilne s videnim pokrokovych budovateľov Petrzalky. Je to vsak do urcitej miery pochopitelne: štát aj obec zlyhavaju pri budovani bytov (viem, kolko milionov EUR urcenych na stavbu obecnych bytov) sa rocne neminie, tak jednoducho prenechame tuto ulohu privatnym firmam a budeme budovat v ludoch povedomie, ze vlastne len vdaka „dobrym“ developerom maju kde byvat. Pretoze – ak mozem parafrazovat vas clanok – ak by tu neboli developeri, tak by tu vlastne nebolo nic. A my, Petrzalcania, by sme sa vozili na oslikoch a svietili s faklami v jaskyniach. Uplne ste klincek po hlavicke trafili bombastickym ukoncenim clanku…“Niet inej cesty ako je spolocna“. Neviem ako vam, ale mne to pripomina to okridlené „S…..na večné časy a nikdy inak!“ spred par desiatok rokov. Ale myslim ze z toho sme uz vyrastli.

 • zuzana

  prosim vas, to ktora cast petrzky je na tom vizuali? akosi si to neviem zaradit… a co je ta obrovska betonova plocha?

  • Spit

   to je letisko pre tych najbohatsich Petrzalcanov.

   • zuzana

    som si myslela…alebo pre sukromne vrtulniky?
    stale netusim, ktora cast to je… Mohla by to byt napriklad ta cast kde je teraz les, lebo je tam podozrivo vela stromov

    A vystava na ktorej svoje videnie prezentoval student sa vola Voda a mesto, to len tak mimochodom :DD asi ked bude prsat na to letisko, tak bude aj ta voda…

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky