INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Kam kráčaš, zdravotníctvo naše?

Kam kráčaš, zdravotníctvo naše?

Z rôznych dôvodov som sa v minulom režime rekvalifikovala na vykonávanie viacerých povolaní. Krajčírkou som sa stala preto, aby som nechodila poobliekaná rovnako ako mojich ďalších iks kolegýň nakupujúcich v obchode s odevmi.

Spichnúť si slušivé šaty pre mňa nebol problém. Môj šatník obohatili aj ručne pletené svetre, pulóvriky, ba aj nohavice či sukňa. S necelými 50 kg vlastnej váhy som si v tomto oblečení mohla dovoliť vystúpiť aj na predvádzacie mólo… Po niekoľkých návštevách kaderníctva som si trúfla urobiť prvú domácu trvalú onduláciu. Cez ruky mi prešlo celé moje ženské príbuzenstvo a zopár známych. Novú frizúru sme vždy spojili s príjemným klebetením o novinkách, pričom moje „klientky“ zakaždým ušetrili niekoľko desaťkorunáčok.

Zdá sa, že na Vševedkov sa treba rekvalifikovať aj v súčasnosti. Potvrdzuje to moja veľkonočná skúsenosť. Na Veľký piatok si pri čistení zeleniny manžel zarezal do ukazováka. Rana bola hlboká, rez dlhý, preto sa vybral na pohotovosť. Po zaplatení 2 eur a povinnom uprednostňovaní privezených ufúľancov z ulice s policajným dohľadom mu prst ošetrili a zatvorili dvomi stehmi. Súčasne vyfasoval recept, na ktorý si mal v lekárni vybrať protitetanovú injekciu. Pichnúť mu ju mali na druhý deň ráno s tým, že mu ranu previažu. Situácia na pohotovosti bola takmer rovnaká ako v predchádzajúci večer. Keby muž disciplinovane čakal, napriek opätovnému zaplateniu 2 eur by sa pozornosti ošetrujúcich lekárov nedočkal. O 11. h musel byť totiž v zamestnaní. Nechal si preto iba pichnúť protitetanovku a odišiel. Preväz som zvládla večer doma ja, rovnako aj v nasledujúcich dňoch.

Šesť dní po zašití prsta sme sa začali zaujímať o to, kto stehy vyberie. Obvodná lekárka na telefonickú otázku odpovedala, že tam, kde ich urobili. Na pohotovosti však manžela poslali k obvodnému chirurgovi (našťastie, ešte predtým, ako zaplatil 2 eurá). V piatok večer, teda presne týždeň po poranení, som zobrala do rúk pinzetu a nožnice a stehy vybrala sama… Najbližšie využijem možnosť naučiť sa pichať injekcie a šiť rany. Teplotu merať už viem, rovnako podávať lieky proti horúčke či hnačke.

 

Redakcia: Kutlíková 17, 852 50 Bratislava, 02/ 638 352 95, e-mail: petrzalskenoviny@gmail.com
Šéfredaktorka: Gabriela Belanová, Príjem inzercie: 0905 273 414, 0905 273 416
Vydavateľ: Mestská časť Bratislava–Petržalka, Kutlíkova 17, 852 50 Bratislava, IČO: 00603201