INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

 Rozprávanie s ľuďmi, ktorí prežili holokaust

 Rozprávanie s ľuďmi, ktorí prežili holokaust

„Zákony fašistického Slovenského štátu zakazovali Židom žiť v centrách miest. Museli sme sa sťahovať o jednu – dve ulice ďalej, potom zase ďalej, až sme napokon skončili celkom na periférii. Avšak aj to bolo málo. Odvliekli nás do pracovného tábora v Seredi a odtiaľ, po mesiaci, do Osvienčimu. Na dvore tohto koncentráku  bolo množstvo mužov a žien v nacistických uniformách, „triedili“ nás odvlečených zo svojich domovov. Vychádzali sme z vlakov. No… Z vlakov. Z vagónov pre dobytok! Starí šli rovno do plynu,  mladí do barakov. Moji rodičia sa ocitli medzi starými. Mali štyridsať rokov a to bolo naposledy, čo som videla svoju mamičku aj otecka.  Ja som však nejakým zázrakom prežila.“ Pani Ester

Sú starí a žijú medzi nami. Niektorých stretávame v ulici, iných aj v kaviarni… Niekedy usmiati, inokedy zamyslení. Podľa myšlienok, ktoré im práve prechádzajú šedivou hlavou. Prežili holokaust. Prežili peklo na zemi a hoci sa mnohí s tým ako- tak vyrovnali, v jednej chvíli, pri spomienkach im z očí padajú slzy. Mužom aj ženám.

Stratili všetkých, stratili všetko.  Niekto celú rodinu, domov, iný aj ilúzie o tomto svete. Žijú si vo svojich príbytkoch a skutočnosť, čím všetkým prešli sa nedozvieme. Pretože každý z nás si necháva tie najväčšie trápenia pre seba. Alebo… Slová jednoducho nestačia!

Autorka Ivana Havranová sa v knihe rozhovorov ODVLEČENÍ  snaží v ľuďoch, čo prežili holokaust oživiť spomienky, snaží sa o to, aby ich aj vyriekli nahlas.  Kvôli budúcnosti!

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky