INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Aréna plná tém pre súčasníka  

Aréna plná tém pre súčasníka  

Ako často chodíte do divadla? A ako často do to toho “petržalského.” Divadlo Aréna je tu, ako hovorí jeho dramaturgička SAŠA SARVAŠOVÁ, pre všetkých ktorí majú chuť na kvalitné predstavenia. Kolegom umelcom majú záujem byť partnerom v tvorivom umeleckom dialógu. Poďte na chvíľku nahliadnuť za oponu Arény.

 Povedzme, že divadelní fajnšmekri divadlo Aréna poznajú. Ale čo bežný divák, ktorý si chce vybrať z pestrého divadelného menu. Prečo by mal siahnuť aj po programe Arény?

V našom repertoári sa snažíme obsiahnuť všetko, čo by malo dnešného človeka zaujímať a každý tvorca sa týmto témam venuje svojským, originálnym spôsobom. Či už ich spracováva formou komédie, grotesky, rodinnej drámy alebo kabaretu. Rovnakou zvláštnosťou je aj herecké obsadenie – keďže Divadlo Aréna nemá klasický kamenný súbor interných hercov, každá inscenácia prináša špecifické obsadenie, ktoré je mnohokrát prekvapením aj pre samotných divadelníkov. Naši diváci tak majú možnosť vidieť na jednom javisku hercov z rôznych divadiel, ktorí hrajú v Divadle Aréna vždy inak ako na domácej scéne. A samozrejme sú tu potom pravidelné projekty, ktorými Divadlo Aréna láka milovníkov hudby, filmu a vzdelania – Kino Aréna, Priame prenosy z Metropolitnej Opery v New Yorku, Jazz v Aréne a Detská Univerzita Komenského.

Keby si mal divák Arénu asociovať s konkrétnymi prívlastkami – aké by to mali byť?

Aktuálna, provokatívna, dramatická, prinášajúca množstvo otázok.

O Aréne sa hovorí aj ako o divadle na pravom brehu Dunaja čiže v Petržalke. Akým spôsobom vníma divadlo aj tento fakt? Predstavuje to pre vás určitú špecifickosť? Alebo naopak, byť svojím spôsobom „osamoteným“ divadelným stánkom na opačnom brehu, je nevýhodou.  

Myslím, že nikto z nás to takto nevníma. Ako hovorí Juraj Kukura – neexistuje dobré a zlé divadlo, ale iba divadlo. Možno nie každé predstavenie vyjde na sto percent, ale každé našim divákom kladie otázky o tom, aký život dnes žijeme. Naša pätnásťročná história svedčí o tom, že sme sa stali plnohodnotnou konkurenciou napríklad Slovenskému národnému divadlu, pretože viesť živý tvorivý dialóg je jednou zo základných funkcií umenia. A vtedy je jedno, na ktorom brehu Dunaja ste …

… v rámci petržalskej infraštrukúry nám výrazne pomohla električková trať, ktorá vedie takmer až k vchodu Divadla Aréna, pred pár dňami dokonca pribudol aj názov zastávky – Sad Janka Kráľa / Divadlo Aréna. Verím, že tak budeme bližšie nielen k Petržalčanom, ale i všetkým Bratislavčanom a tiež turistom.

Na druhej strane, ako je to podľa vás so vzťahom Petržalky ku kultúre či divadlu? Aký je v tomto smere potenciál Petržalky a do akej miery ho podľa vás využíva?  

Divadlo Aréna je jedinou stálou profesionálnou divadelnou scénou mestskej časti Petržalka, čo je veľký záväzok, ale zároveň výzva nielen pre nás ako divadlo, ale i pre petržalských divákov.

A tí majú rovnakú chuť chodiť na kvalitné predstavenia a kultúrne podujatia, ktoré im ponúka naše divadlo ako všetci ostatní. My by sme boli radi, keby nás vnímalii ako “svoje” divadlo či už petržalské, bratislavské, slovenské alebo európske.

A na záver krátka aktuálna pozvánka. Na čo sa môžu tešiť v Aréne všetci  kultúry chtiví, nielen Petržalčania?                                                               

Práve prebiehajúcu sezónu sme odštartovali dvoma divácky mimoriadne úspešnými titulmi Sklenený zverinec, v réžii Martina Čičváka a Bankári, v réžii Juraja Bielika. Čoskoro sa premiéry dočká náš najnovší titul – #dubček z pera Viliama Klimáčka, ktorý je pokračovaním tzv. Občianskeho cyklu Divadla Aréna. V generačnej výpovedi mladých hercov ožije príbeh o Alexandrovi Dubčekovi, pražskej jari a období normalizácie pri príležitosti 50. výročia invázie okupačných vojsk na územie Československa. Našim cieľom nebolo vytvoriť medailón pre pamätníkov, ale priblížiť tohto najvýznamnejšieho slovenského politika moderných dejín tým, ktorí ho už nezažili. O pár týždňov nás čaká premiéra divadelného experimentu – činohernej inscenácie operného libreta známej Pucciniho Toscy, v réžii mladého Tomáša Procházku. Divadlo Aréna sa svojimi produkciami snaží aktuálne reagovať na dobu, preto náš repertoár nevzniká tak ako v iných divadlách, nie je dlhodobo plánovaný, pretože by sme sa tým ochudobnili o možnosť prinášať horúce témy dneška. Budúca sezóna sa však pomaly kryštalizuje, nemôžem ešte prezradiť podrobnosti, ale diváci zvyknutí na prekvapenia v Divadle Aréna, budú určite spokojní.      

Divadlo Aréna je aj podľa slov jej dramaturgičky Saši Sarvašovej o prívlastkoch provokatívne či prinášajúce množstvo otázok, skutočnou umeleckou arénou. Arénou, nie v zmysle súbojov, ale hľadania odpovedí a vzájomného dialógu. Či už je to zo strany pozorného diváka alebo rovnocenného hereckého kolegu. Divadlo Aréna je jednoducho priestor, do ktorého sa zmestí tak aktuálna téma, ako i odkaz z histórie. Vybrať si musíme už my, diváci. A ako uzatvorila rozhovor Saša, spokojní budú i tí ktorí majú radi prekvapenia.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky