INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Spomienky na Literárny život

Spomienky na Literárny život

CC Centre sme si mali možnosť pozrieť výstavu fotografií Petra Procházku pod názvom Literárny život na Slovensku. Čierno-biele i farebné fotografie zachytávajúce slovenský literárny život už autor prezentoval na nemeckých verziách výstavy v Berlíne (2005) a Stuttgarte (2007). „Z toho množstva situácií a podujatí, ktoré sa diali a dejú v literárnom živote a okolo knižiek, som vybral len taký malý výrez štyridsiatich fotografií,“ uviedol Petržalčan, ktorý si vlani v októbri odniesol zo 4. ročníka súťaže Slovak Press Photo cenu za celoživotné dielo.
Na výstave predstavil fotografie spisovateľov, básnikov, prekladateľov i vydavateľov z knižných prezentácií a krstov, odovzdávania literárnych ocenení, recitačných súťaží alebo čítačiek, napríklad záber, na ktorom zachytil Tomáša Janovica pri preberaní ceny z rúk Dominika Tatarku. „Je tu pár fotografií Jána Buzássyho, ktorého mám odfoteného ako mladého básnika v úlohe člena poroty recitačnej súťaže z roku 1973, a potom z roku 2013, keď si tento pán básnik preberal prémiu za svoju knihu,“ priblížil vystavené diela, na ktorých figurujú aj Milan Rúfus, Ivan Kadlečík, Marián Hatala.

Lit zivot Lubos Dojcan DSC_5693_©Rasto FLESh Prochazka
Jeden z 15 rámov, do ktorých umiestnil dve fotografie s rozmermi 30 x 40 cm, Procházka nazval Striptíz v slovenskej literatúre. Ukážkovo totiž dokumentuje striptízový krst knihy Roger Krowiak v divadle Stoka či knižnú besedu, na ktorej Ľubo Dobrovoda nemal problém predviesť svoje vypracované spisovateľské telo. Na ďalších fotografiách zdokumentoval aj programový projekt Letné literárne láskanie, kde čítal svoju poéziu Daniel Hevier. „Bolo to na nádvorí v Klariskách, recitoval báseň z dlhého papierového pásu a prechádzal sa pomedzi divákmi,“ zaspomínal si na jednu z literárnych akcií v Bratislave a ukázal na veľké portréty Ruda Slobodu a Kornela Földváriho. „Je to krásna fotografia Kornela čítajúceho pri petrolejovej lampe,“ označil svoj najobľúbenejší kúsok Peter Procházka. Medzi svoje „naj“ tiež zaradil záber, na ktorom v roku 2003 zachytil na korze debatujúcu dvojicu Milana Lasicu a Tomáša Janovica pred niekdajším sídlom kníhkupectva Ex Libris.
Jeden pár fotografií venoval Osamelým bežcom – Ivanovi Štrpkovi, Petrovi Repkovi a Ivanovi Laučíkovi, zaznamenal aj spoločné vystúpenie Jevgenija Jevtušenka a Ľubomíra Feldeka v Bratislave či krst knihy básní Čo bolí to prebolí, na ktorom sa v roku 2004 stretli Boris Filan, Pavol Hammel, Meky Žbirka a Kamil Peteraj. Ďalší panel fotografií pripomenie pamätníkom krst filmových scenárov z pera Ondreja Šulaja, Mareka Leščáka, Dušana Dušeka a Martina Šulíka. V úlohe krstného otca sa ocitol Marián Labuda. „Každému postupne tresol scenármi po hlave. Zachytil som práve moment, ako to schytáva Dušan Dušek,“ spomína s úsmevom fotograf. Do výstavy zakomponoval aj momentku s Jarom Filipom, ktorý v roku 1998 uvádzal do života novinku Petra Pišťanka Nové skazky o Vladovi.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky