INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Rady seniorov rozširujú mladší

Rady seniorov rozširujú mladší

V čase, keď sa tieto noviny dostávajú k čitateľom, petržalskí seniori sa vyhrievajú v termálnych kúpeľoch Gör. O mesiac pôjdu do SND na Palárikove Dobrodružstvo pri obžinkoch, v máji na trojdňový zájazd do Prahy a v júni na kúpalisko Lipót v susednom Maďarsku. Na prázdninové mesiace si mnohí z nich plánujú prímorský pobyt.
Je toho veľa, čo miestna a okresná organizácia Jednoty dôchodcov Slovenska ponúkajú. Azda aj preto počet členov v uplynulom trojročnom volebnom období vzrástol o 127 a v súčasnosti zastrešuje aktivity 758 jednotlivcov. „Naša činnosť je pestrá, no stále je čo vylepšovať,“ konštatovala na hodnotiacom sneme Jednoty 3. marca predsedajúca Eva Weissová. Jej slová potvrdila odstupujúca predsedníčka petržalskej organizácie Valéria Baluchová. Hoci sa v úvode poďakovala viacerým subjektom za všestrannú podporu vrátane mestskej časti, ponúkla aj kritické postrehy. „Chýba tu denné centrum, čo je škoda, lebo Petržalka starne. Nemáme priestory na organizovanie prednášok. Nevyslyšané ostali naše prosby v súvislosti s linkami MHD, napr. č. 93, ktorá by mohla zachádzať až k nemocnici na Antolskej. Starým ľuďom by to veľmi pomohlo,“ povedala. Svoj odchod z postu predsedníčky petržalskej organizácie JDS zdôvodnila zdravotným stavom, vyťaženosťou a tiež tým, že „treba uvoľniť miesto mladším“. Na prvom rokovaní výbor JDS v Petržalke zvolil za predsedníčku Milinu Hudecovú. V. Baluchová však naďalej ostáva na čele Okresnej organizácie JDS Bratislava V.
seniori densuju - krst CD melódia
Iniciatíva ľudí v postproduktívnom veku je v Petržalke skutočne neprehliadnuteľná. Starajú sa o predzáhradky pri panelákoch, nechýbajú vo volebných komisiách, prezentujú sa v rámci kultúrnych programov (súbory Melódia, Petržalčanka, Orchidea). Dávajú o sebe vedieť na krajských a celoslovenských súťažiach, výstavách, prehliadkach a predstaveniach (napr. speváckych súborov v Pezinku, ručných prác Zlaté ruky, krížovkárskej, športových hier v Malackách), kde dosahujú úspechy a medailové ocenenia. V uplynulom volebnom období bolo takmer tisíc členov JDS na liečebno-relaxačnom pobyte v slovenských kúpeľoch, najviac v Trenčianskych Tepliciach a Nimnici. Ďalších 110 získalo liečebné poukazy so štátnou účelovou dotáciou. Na jednodňové zájazdy na termálne kúpaliská (napr. Veľký Meder, Lipót) vycestovalo 749 členov, na poznávacie zájazdy (napr. Strážnica, Červený Kameň) 218. Domáce poznávacie a rekreačné pobyty (napr. Vysoké Tatry, Demänovská dolina) uvítalo 402 seniorov a zahraničné (napr. Andalúzia, Malorka, Rýmařov, Sezimovo Ústí) 304. Tradične obrovský je záujem o divadlo, keď na 131 predstaveniach bolo 3 863 seniorov. Členovia JDS chodia na Univerzitu tretieho veku, Letnú univerzitu v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca, ďalší hrávajú petang, stolný tenis, chodia na turistiku, koncerty v Slovenskom rozhlase a Kultúrnych zariadeniach Petržalky.
Na svoju činnosť potrebovala miestna organizácia Jednoty dôchodcov ročne okolo 3000 eur. Asi štvrtinu výdavkov pritom pokrýva zinkasované členské. Aktuálne preto uvítajú, ak im ich sympatizanti prispejú 2% z odvedenej dane z príjmu. Tlačivá na jej poukázanie dostanú vždy vo štvrtok od 14. do 16. h v Cik Cak Centre na Jiráskovej 3.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky