INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Basa už je pochovaná

Basa už je pochovaná

Plačky kvílili, kňaz mával kadidlom, smrtka sa obšmietala okolo a nebohá ležala na márach prikrytá smútočnou stuhou – posledný fašiangový štvrtok v DK Zrkadlový háj pochovávali basu. V to bláznivé popoludnie ste v sprievode, ktorý sa tiahol od Technopolu až k domu kultúry mohli stretnúť všakové maškary. Nechýbala tradičná cigánka, žobrák, stará žena či prespanka s deckom.

fašiangy

S nápadom usporiadať fašiangovú veselicu prišla za petržalskými seniormi z denných centier Alena Podmajerská zo sociálneho oddelenia miestneho úradu. Nápad nadchol aj Ruženu Borzovú zo speváckeho súboru Melódia, ktorý už 13 rokov funguje pri dennom centre na Vyšehradskej ulici:

„Trvalo asi mesiac, kým sme program nacvičili. Zapojili sa seniori zo všetkých šiestich denných centier a Melódia to „zabezpečovala umelecky“.  Musím povedať, že sme si prípravu naozaj užívali a myslím si, že to bolo vidieť aj pri samotnom pochovávaní basy. Už keď som písala texty, presne som vedela, pre koho je ktorá rola masky ako ušitá. Verím, že sa pri našom pochovávaní basy bavili diváci rovnako dobre ako my. A sľubujem im, že po tomto nultom ročníku bude budúcoročný, oficiálne prvý ročník, ešte lepší.“

pochovávanie basy

Fašiangový sprievod sa podľa tradície zastavil u starostu pred sídlom miestneho úradu, kde im Vladimír Bajan na šabľu – symbol mužskej sily a plodnosti – nastokol slaninu a zavesil klobásu. Masky potom pokračovali k miestu fašiangovej veselice. O výzdobu sály domu kultúry sa postarali pracovníčky Kultúrnych zariadení Petržalka a tanec masiek odštartovali drobci z Materskej školy na Bradáčovej ulici, ktorá so seniormi spolupracuje v projekte Naprieč generáciami. Potom už pódium patrilo smútočnému obradu za zosnulú basu. Základným motívom pochovávania basy je zákaz zábav počas nasledujúceho 40-dňového pôstu, ktorý sa začína sa Popolcovou alebo aj Škaredou stredou. Ide o  komické stvárnenie smútočného obradu. Seniori sa predviedli vtipným textami a naozaj precítenými hereckými výkonmi. A keď bola basa pochovaná, začala sa posledná fašiangová veselica. My len doplníme, že aj keď nebudete držať pôst až do Veľkého piatku, aj pár dní prospieva telu aj duši.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky