INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Voda naša každodenná

Voda naša každodenná

Koľkokrát za deň otočíte kohútikom a celkom samozrejme si z neho pustíte vodu? A ako vás vykoľají, keď zrazu čo i len chvíľku netečie? Ako málo stačí a život v meste ochromí po prietrži mračien voda, ktorá nestihne stekať do kanálov? Alebo naopak – v horúcom lete nám v parkoch vysychá zeleň? A čo s tým?

Aj tieto otázky si niektorí z nás kládli minulý týždeň v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca na konferencii Mestá a voda, ktorá bola jedným z dvoch vrcholných podujatí organizovaných hlavným mestom v rámci nášho predsedníctva v Rade EÚ. Téma vody totiž čoraz viac trápi aj európske mestá, v ktorých žijú až dve tretiny všetkých obyvateľov nášho kontinentu.

„ Niekedy  premýšľam nad tým, prečo máme v modlitbe prosbu ´chlieb náš každodenný daj nám dnes´  a o vode ani slovko. Bez chleba v zmysle potravy pritom vydržíme aj mesiac, a bez vody iba pár dní, voda je vskutku božský element, dáva život,“  hovorí  námestníčka primátora Ľudmila Farkašovská, ktorá  je zároveň predsedníčkou grantovej komisie hlavného mesta na zlepšenie hospodárenia so zrážkovou vodou. „Uvedomujeme si dosahy meniacej sa klímy, robíme preto potrebné opatrenia, ale to najdôležitejšie je naučiť ľudí myslieť po novom,  vážiť si, koľko vody v našom meste máme a aká je kvalitná – v iných mestách sa chvália tým, že ju môžu piť rovno z kohútika, u nás to považujeme za samozrejmosť. Lebo s vodou je to podľa mňa ako so zdravím – jej hodnotu vnímame, až keď nám chýba.

Chceme ľudí viesť k tomu, aby si to uvedomovali a aby lepšie využívali  to, čo im doslova padá z neba – v tomto prípade dažďovú vodu. Na to, aby sme ich motivovali, sme v tohtoročnom rozpočte hlavného mesta vyčlenili 50-tisíc eur na malé projekty využívania dažďovej vody – nádrže či zadržiavacie systémy, ale aj na odvádzanie tejto vody napríklad cez  vodopriepustnú dlažbu, ktorú si urobia pred domom. Je to novinka, zatiaľ sme podporili asi desiatku takýchto nápadov a ja ako petržalská poslankyňa by som bola veľmi rada, keby sa o tom dozvedeli aj Petržalčania – ešte stále si môžu podať žiadosť, detaily nájdu na stránke hlavného mesta. Na malý projekt hospodárenia s dažďovou vodou totiž môžete dostať až 1 000 eur, “dodala Ľudmila Farkašovská.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky