INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Historická kaplnka sa dočká obnovy

Historická kaplnka sa dočká obnovy

Lesík v Starom háji patrí medzi obľúbené miesta Petržalčanov. Jeho neodmysliteľnú súčasť tvorí aj stará novogotická kaplnka, o ktorej pôvode málokto tuší. Postavili ju v roku 1909 na pamiatku obetí obrovskej povodne, ktorá postihla Petržalku začiatkom 19. storočia.
Kaplnka je síce zaradená do zoznamu pamätihodností Bratislavy, ale stále nemá oficiálneho majiteľa, a preto dlhé roky chátra. Našťastie existujú ľudia, ktorým stav našej mestskej časti nie je ľahostajný a sú odhodlaní vziať zodpovednosť do vlastných rúk. Aj vďaka nim čaká kaplnku kompletná rekonštrukcia.

kaplnka

Prvú etapu charakterizovala 11. októbra veľká jesenná brigáda pri Dostihovej dráhe. Poslanci Oliver Kríž a Ivana Antošová spolu s dobrovoľníkmi, obyvateľmi Ovsišťa si obliekli montérky, navliekli rukavice a vyzbrojení farbami a náradím sa pustili do práce. Nelenili a hneď od rána maľovali lavičky, plot aj zábradlie. Zapojili sa aj seniori, ktorí sa v rámci možností doteraz starali o kaplnku a okolie. Vďaka veľkej účasti sa podarilo tiež vyčistiť okolie kaplnky a vyupratovať jej interiér. Tu sa však ich odhodlanie nekončí a plánujú pokračovať v druhej etape rekonštrukcie, ktorá zahŕňa už zložitejšie úpravy ako obnova podlahy a stien, osadenie smetných košov či oprava poškodených múrov a schodov vedúcich do kaplnky. Finančné prostriedky na rekonštrukciu sa podarilo získať z mestského rozpočtu poslancovi Oliverovi Krížovi a poslankyni Ivane Antošovej, ktorá oslovila ochotných sponzorov na ďalšiu fázu rekonštrukcie.

  • Milena

    O túto kaplnku sa staral a zveladoval moj dedko František Martinák

  • Jan Kovac

    Tu kaplnku nechala celu opravit v 196oich rokoch pani Zdrazilova zo Stareho Haja…..a odvtedy asi nikto…ani vtedy vraj nikomu nepatrila.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky