INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

V Dunaji našli pri prieskume štyri podozrivé predmety

V Dunaji našli pri prieskume štyri podozrivé predmety

Vedenie hlavného mesta sa plánuje obrátiť na ministerstvo vnútra, aby preskúmali podozrivé predmety a určili ďalší postup.

Pri pilieroch bratislavského Starého mosta našli štyri podozrivé predmety. Jeden z predmetov sa nachádza na dne rieky a pripomína lodnú mínu. Vedenie hlavného mesta sa v zmysle zákona plánuje obrátiť na ministerstvo vnútra, aby preverili, či je predmet nebezpečný. Informoval o tom dnes na tlačovej besede primátor Bratislavy Milan Ftáčnik.

Ako uviedol Ftáčnik, nájdený predmet je približne 30 metrov od piliera číslo 5 pri petržalskej strane. Tento pilier ostane pritom pri prestavbe Starého mosta zachovaný. Ak by predmet poškodili, hrozilo by nebezpečenstvo. Ďalšie tri podozrivé predmety našli dva až tri metre pod dnom Dunaja pri pilieroch 3 a 4. Tieto dva piliere plánuje mesto odstraňovať. Predmety však nie sú priamo súčasťou pilierov a navyše sú pod dnom rieky, kam neplánujú zasahovať. Mesto sa aj v tomto prípade obráti na ministerstvo vnútra, aby stanovilo pravidlá pre ďalší postup pri stavebných prácach.

Primátor dodal, že na mieste, kde má stáť nový pilier označovaný ako pilier 34, nenašli nič podozrivé. Dno rieky je v týchto miestach podľa Ftáčnika hlboké a je možné tam postaviť pilier tak, ako je naplánované v projekte. „Na tomto mieste by nemalo byť bezpečnostné riziko,“ povedal Ftáčnik a očakáva, že zhotoviteľ začne demontovať piliere 3 a 4 v polovici augusta.

Odborník na pyrotechniku Juraj Kadecký povedal, že sa nedá presne určiť, či ide alebo nejde o muníciu. „Vyhovujúce je, že medzi piliermi 3 a 4 nemáme žiadny podozrivý objekt. Tam je možné stavať pilier aj bez opatrení,“ povedal Kadecký s tým, že aj podozrivé objekty pri pilieroch 3 a 4 sú dosť ďaleko od pilierov a teda by malo byť možné piliere odstrániť bez zvýšenia ohrozenia. Dodal, že podozrivý objekt pri petržalskej strane má rozmer 2,4 metra, pričom takáto munícia u nás nebýva.

Zmluvu na prieskum so združením špecialistov na prieskumy v zložitých podmienkach Wellington Tribute Association podpísal Ftáčnik 21. júla. Špecialisti zmapovali približne štyritisíc metrov štvorcových dna Dunaja medzi tretím a štvrtým pilierom a okolie piateho piliera pre podozrenie, že na dne rieky sú nevybuchnuté bomby z druhej svetovej vojny.

Práce na odstraňovaní pilierov Starého mosta pozastavili koncom júna. Časový sklz pri búraní pilierov mosta podľa riaditeľa kancelárie primátora Ľubomíra Andrassyho termín rekonštrukcie Starého mosta a budovanie prvej etapy električkovej trate do Petržalky neohrozuje. V ostatných častiach zhotoviteľ pokračuje podľa stanoveného harmonogramu. Ukončenie a vyfakturovanie projektu hradeného z eurofondov je stanovený na koniec roka 2015.

Prestavba Starého mosta je spolu s vybudovaním električkovej trate zo Šafárikovho námestia po Bosákovu ulicu súčasťou prvej etapy budovania Nosného dopravného systému v Bratislave. Starý most rekonštruuje Združenie MHD – Starý most, ktoré mesto vybralo vo verejnom obstarávaní, a je zložené z firiem Eurovia SK, Eurovia CS a SMP CZ. Projekt bude stáť 58,8 milióna eur bez DPH. Na prestavbu Starého mosta mesto získalo nenávratný finančný príspevok z eurofondov. Na financovaní projektu sa bude z 85 percent podieľať Európska únia, desať percent prispeje štát a päť percent zaplatí mesto. Podmienkou je, že projekt musí byť dokončený a vyfakturovaný do konca roka 2015. Mesto si termín ukončenia stanovilo na koniec augusta 2015, necháva si tak ešte časovú rezervu.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky