INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Petržalka sprehľadnila informácie o územných a stavebných konaniach

Petržalka sprehľadnila informácie o územných a stavebných konaniach

Mestská časť Petržalka neustále hľadá možnosti ako sprehľadniť informácie, ktoré ponúka verejnosti prostredníctvom svojej webovej stránky. Najnovšie pristúpila k úprave rubriky, v ktorej Petržalčanov informuje o územných a stavebných konaniach.

Nová rubrika nesie názov Územné a stavebné konania a obsahuje údaje o stavbách, ktoré investori realizujú na území mestskej časti. „Všetky tieto informácie sme na webovej stránke zverejňovali aj pred jej úpravou, boli však porozdeľované v rôznych rubrikách, či už v materiáloch na rokovania zastupiteľstva, v oznamoch, verejných vyhláškach a podobne, a preto mohli byť pre užívateľov neprehľadné. Po novom máme informácie o stavebných a územných konaniach v jednej rubrike,“ zdôvodňuje krok samosprávy jej starosta Vladimír Bajan. Návštevníci petržalskej stránky sa tak nemusia preklikávať viacerými úrovňami, na jednom mieste nájdu údaje o stavbách s ich popismi a realizátormi, dátumy žiadostí o územné rozhodnutie a stavebné povolenie ako aj dátumy, kedy boli tieto rozhodnutia vydané. Údaje nájdu záujemcovia pre každú stavbu samostatne v prehľadnej tabuľke.

Pri príprave novej rubriky mestská časť hľadala inšpiráciu aj u iných samospráv, najmä u iných bratislavských mestských častí. Po zisteniach, že touto cestou neuspeje, pristúpila k zmene vo vlastnej réžií, podkladom jej pri tom bolo odporúčanie Transparency international Slovensko (TIS), ktoré samosprávam na Slovensku ponúka riešenia na znižovanie korupcie, a naopak, zvyšovanie transparentnosti v slovenskej spoločnosti. Medzi takými je aj odporúčanie zapojiť občanov do diskusie o pripravovaných investičných akciách a zmenách územného plánu, konkrétne TIS odporúča: „Na úradnej tabuli a na internetovej stránke obce zverejniť informácie o každej žiadosti o územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie doručené obci + archív takýchto žiadostí.“

Webová stránka mestskej časti prešla absolútnym redizajnom v januári 2012. Okrem povinne zverejňovaných informácií ponúka aj množstvo údajov nad rámec zákona. V novembri minulého roka získala Petržalka ocenenie v súťaži ZlatýErb.sk, ktorú každoročne vyhlasuje Únia miest Slovenska spolu s Občianskym združením eSlovensko. V kategórii Najlepšia stránka miest a mestských častí sa Petržalka umiestnila na treťom mieste, spomedzi bratislavských mestských častí bola jediná, ktorá ocenenie získala. Stránka má v priemere mesačne viac ako 90-tisíc kliknutí.

(tod)

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky