INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Aj ja som hlasovala za zrušenie hazardu v Bratislave

Aj ja som hlasovala za zrušenie hazardu v Bratislave

Som poslankyňa mestského zastupiteľstva za Petržalku. Môj negatívny postoj k hazardným hrám je známy už z čias pokusov o výstavbu megakasína v Jarovciach. Zostala som preto v šoku, keď mestský poslanec XY nedávno prehlásil, že je škoda nepostaveného megakasína, lebo tam by bol sústredený hazard a nemali by sme žiaden problém. Áno, aj to je jeden možný „mäkký variant“ ako hazard regulovať a nič nevyriešiť, ba priam hazardu pomôcť.

Ako poslankyňa podporujem budovanie zábavných centier pre ľudí, ktoré budú rozvíjať tvorivosť v prírodných a technických vedách, ale aj spoločenských a umeleckých disciplínach, lebo hra je najprirodzenejší spôsob ako spoznať tento svet.  Herne však túto prirodzenosť degradujú v mene zisku.

Vidina krátkozrakého zisku a argumenty, že po zákaze hazardu v mestskej pokladnici budú chýbať  3 -4 milióny eur pri opravách ciest, kosení…. sú zavádzajúce. Nebudú chýbať, veď náklady spoločnosti na preliečenie gamblerov, ozdravenie ich rodín a celospoločenské dôsledky hazardu stoja omnoho viac.

Vážnych a naliehavých apelov na zrušenie hazardu v Bratislave som dostala veľa. Od odborníkov aj laikov, od postihnutých gamblerstvom v rodine, od občanov, ktorým prekážajú začiernené výklady v meste a na sídliskách. Ale my, „zástupcovia ľudu“, sme to zasa raz nedali! Tak ako Kráľovu horu, tak ako PKO, ako slušnú zmenu územného plánu, rovnako ani zákaz hazardu v Bratislave.

Pozrime sa, aký postup bol použitý pri schvaľovaní VZN o zákaze hazardu? Najprv všetci deklarovali, aký je ten hazard hnusný a pliaga!  Potom niektorí začali vyťahovať z rukáva argumenty za regulovanie, lebo hrať sa bude tak či tak. Nuž, hľaďme, čo si predstavujú pod reguláciou.

Hazard treba nechať v hoteloch, moteloch a penziónoch  (v zákone je to skupina budov, z ktorých nesmieme nič vybrať, nemôžeme povedať, že v 5* hoteli herňa bude a v 1* nebude, či hotely áno, penzióny nie), v Bratislave je to 114 budov.  Tiež hrozí, že ostane v budovách pre obchod a služby, tých je 549. Pravdepodobne nechcú od hazardu očistiť budovy polyfunkčné, v Bratislave je to cca 2 984 budov.

Aký teda bude výsledok regulácie, ak zostane také množstvo možných príležitostí na prevádzkovanie hazardu? Jednotlivé herné zariadenia sa poprelievajú do povolených možností a „biznis“ pofrčí veselo ďalej. Namiesto cca 3 220 zariadení v roku 2016 ich bude v roku 2018 v Bratislave 2 194. To je tá prísna regulácia hazardu, ku ktorej sme sa dopracovali?!  Mínus 30%! Pre mňa je to naozaj málo. Čo sme dokázali? Dali sme cynickú odpoveď na 136-tisícovú petíciu.

Všetky tie krásne slová o tom, ako veľmi by sme chceli, ale nedá sa…, to tí druhí nechceli, to oni nedovolili, sú len bla bla bla. A ešte jedna nehoráznosť v mene obhajoby záujmov všetkých Bratislavčanov. To, že približne 300 000 obyvateľov Bratislavy petíciu nepodpísalo, ešte neznamená, že súhlasia s hazardom, ako nám to niektorí kolegovia podsúvajú. Ale všetko zlé je na niečo dobré. Poznáme mená poslancov, čo nie sú schopní hlasovať proti hazardu.

Priemysel s hazardom je ako ten povestný strom buriny baobabu. „Musíme sa prinútiť pravidelne vytrhávať  baobaby hneď, ako sa dajú rozoznať od ruží, na ktoré sa veľmi podobajú, keď sú ešte malé. Je to veľmi nudná, ale veľmi ľahká robota.“ Toto by mali vedieť všetci poslanci, nielen Malý princ a záhradkári.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky