INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Čistý zub sa nekazí

Čistý zub sa nekazí

Téma mliečnych zubov a starostlivosti o ne trápi mnohých rodičov, oslovili sme preto MUDr. Katarínu Cyprichovú (na titulnej fotografii), ktorá patrí k najuznávanejším odborníkom na detskú stomatológiu na Slovensku aj v zahraničí. Venuje sa výlučne pedostomatológii, endodoncii (ošetrenie zubnej drene a koreňových kanálikov)  a záchovnej stomatológii. Detskej stomatológii sa rozhodla venovať aj po zlých skúsenostiach so jej školskou zubárkou.

zubár

Aký vplyv má užívanie antibiotík v ranom detskom veku či iných liekov na stav mliečnych zubov?

Žiaden. S liekom samotným to nijako nesúvisí. Súvislosť je len v tom, že malé dieťa liek užíva vo forme sirupu. Ten sa lepí na zub a povlak, ktorý na ňom zostáva, je hustejší a ťažšie sa odstraňuje. Medzi samotným antibiotikom a zdravým zubom nie je žiadna iná korelácia. Je to len častá výhovorka rodičov – „dieťa bývalo často choré, preto má pokazené zúbky“. Ani náhodou. Pravda je taká, že jednoducho mliečne zuby nedostatočne čistili.

Existujú prípady, kedy matka musí počas tehotenstva užívať lieky. Tie, najmä v prvom trimestri, môžu negatívne ovplyvniť vývoj plodu. Vtedy sa naozaj môže stať, že sa prerežú už poškodené zúbky. Ale to sú naozaj veľmi, veľmi zriedkavé prípady.

V drvivej väčšine sa stretávame s diagnózou skorý detský kaz (Early Childhood Caries), spôsobenou tým, že zuby trpeli ťažkou malhygienou. Teda, že neboli od malička dobre čistené a zostával na nich povlak. Ten znamená baktérie, ktoré dokážu z cukrov skvasovať kyseliny. Jednoducho povedané,  dieťa má zle umyté zuby a častý príjem sladkého, čo je pre chrup doslova vražedná kombinácia.

zuby-ninka1

Často ale deťom skutočne vyrastajú už na pohľad poškodené prvé mliečne zúbky. Ako je to možné?

Mliečny zub rastie veľmi pomaly, od prerezania sa z ďasna k tomu, kým celý vyrastie prejdú mesiace. A keď má dieťa permanentne zle umyté alebo vôbec neumyté zuby, kyseliny ho rozleptávajú po celý čas. Takže, keď dorastie do konečnej dĺžky, je už pokazený.  Je to rovnaké, ako keď hodíte škrupinku do  octu, a tá sa celá rozpadne.

Ako teda rozpoznať, či ide o spomínaný kaz skorého detského veku, nazývaný aj „medové zuby“?

Charakteristické je preň, že sú poškodené horné jednotky, dvojky a horné štvorky (prvé stoličky), často spolu s dolnými štvorkami. To sú tie detičky s typicky hnedými odhnitými rezákmi a pokazenými stoličkami. Naopak, dolné rezáky má 99% týchto detí zdravé. Podľa toho ľahko rozoznať, že ide naozaj o skorý detský kaz a nie o vrodené poškodenie, kedy by boli postihnuté všetky zuby.

Horné zuby sa kazia častejšie, pretože sliny, ktoré zrieďujú kyslé prostredie, vylučujú slinné žľazy umiestnené v dolnej časti ústnej dutiny. Cez deň sliníme veľa, ale počas spánku minimálne. A aj to malé množstvo slín počas noci zostáva na dolných zuboch. Plus, veľa detí spí s otvorenými ústami, takže sa im horné zuby usušia oveľa rýchlejšie, a teda sa aj rýchlejšie kazia. Ak teda dieťa v noci pije sladké mlieko či čajík alebo je často počas noci kojené, plus má nedostatočne vyčistené zuby a v noci má v puse málo slín  –  dielo zubnej skazy je dokonané.

zuby

Takže, všetko je to len o dôkladnom čistení zubov od útleho veku?

Presne tak. Odkedy sa prvý zub prereže, potrebuje svoju zubnú kefku a maličké množstvo správnej detskej pasty. Žiadne silikónové náprstky, utierky, gázové štvorce a iné náhrady. Kvalitná detská mäkká kefka a dvakrát denne čistiť ako najväčší klenot. A nečakať, kým začne dieťa spolupracovať. Aby sa nestalo, že príde mamička s poldruharočným dieťaťom, ktoré má 16 zubov odhnitých. Lebo jej ešte „nedovolilo“, aby mu umyla zuby. Ako je potrebné prebaliť ho, hoci sa mu to nepáči a bráni sa, tak je treba sa postarať, aby malo čisté aj zúbky. Rovnaká priorita.

Po zhruba roku až roku a pol odporúčam, aby už dieťa prespalo celú noc s vyčistenými zúbkami. Bez mlieka, čajov či džúsov. Na smäd len čistá voda. A ak zuby večer dobre umyjeme, baktéria nemá čo meniť na kyselinu. Pretože čistý zub sa nekazí. To je základná vec a keď si to rodičia osvoja, o zúbky ich detí bude isto dobre postarané.

Oplatí sa opravovať pokazené mliečne zuby,  ak nebolia? Napokon, predsa aj tak vypadnú.

Iste, otázka je ale kedy vypadnú. Mnoho ľudí si myslí, že mliečne zuby vypadnú zhruba pri nástupe do prvej triedy. To ale platí len pre rezáky – jednotky a dvojky. Ale trojky, štvorky a päťky vypadnú až medzi desiatym a dvanástym rokom života. Pričom trojky, teda očné zuby, sú veľmi dôležité napríklad pri raste čeľuste a vypadávajú niekedy ako posledné. Takže, jednoznačne zub treba  opraviť a nečakať, že sa problém vyrieši tým, že čoskoro vypadne.

Je pravda, že sa dnes už v detskej ale aj stomatológií dospelých nepoužívajú amalgámové plomby?

Škodlivosť amalgámu sa doposiaľ nepotvrdila. Z používania v stomatológií ho vylučuje skôr to, že musíte zub vyvŕtať viac než v prípade bielej plomby. Sú štáty (napríklad aj USA), kde sa naďalej bežne používa. Jeho nevýhodou ale je, že ako materiál nie je taký kompatibilný so zubom ako moderná biela plomba, ktorej technológie výrazne postúpili. Takže už nie je dôvod amalgám ďalej používať.

ipp

Diskusie sa vedú aj okolo trhania mliečnych zubov, čo vraj môže narušiť stav trvalého chrupu. Aká je realita?

Pokiaľ zub neslúži svojmu účelu – je rozvŕtaný, mŕtvy, alebo dokonca s hnisom či hnijúci, má ísť určite von. Inak je zdrojom infekcie pre rozvíjajúci sa organizmus. Radšej dieťa bez piatich hnilých zubov a istotu, že sú zdravé alebo kvalitne ošetrené. Samozrejme, vytrhnutím príde k posunu zubov, keďže funkcia mliečneho zubu je držať miesto pre trvalého nástupcu. Ale nestane sa nič horšie, len to že dieťa bude v budúcnosti nosiť strojček.

Nepovažujem však za alternatívu chodiť päť rokov s hnisavým zubom a prepichovať ďasno, aby mohol vytekať hnis, len aby zub držal miesto. Pretože porovnávať vážne ohrozenie zdravotného stavu, kedy v tele kolujú baktérie, ktoré môžu poškodiť srdce, obličky či iné orgány, s tým, že dieťa bude nosiť strojček, je viac než neprimerané. Dnes, podľa štatistiky, nosí strojček až 50% detí. A to aj tie s úplne zdravými zúbkami, pretože majú genetickú predispozíciu na krivé zúbky alebo že do malej pusy narastú veľké zúbky. Jednoducho, ak si treba vybrať medzi hrozbou poškodenia zdravia dieťaťa a dočasným nosením strojčeka, je myslím si voľba jednoznačná.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Ja Samosebe

    50% deti so strojcekom? trochu vela, nie?

    • Jozef

      Jedna sa aj o fixny aj o snimatelny aparat, nemam statistiky ale nezda sa mi to uplne prehnane.napriklad u nas sme nosilu vsetci 3ja :)

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky