INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Nový rok! Nové „okuliare“?

Nový rok! Nové „okuliare“?

Na začiatku roka sa často hovorí o predsavzatiach a zmenách, ktoré chceme dosiahnuť počas najbližšieho roka. Často sa s niečím novým spájajú rozporuplné pocity – nový sveter, či nové auto – je to určite radosť a nadšenie, ale určite poznáte aj ten pocit niekde v úzadí, ktorý hovorí – a budem sa v tom svetri páčiť, vyzerám v ňom dobre – alebo – chvíľu potrvá kým sa s tým autom naplno zžijem a zvyknem si naň.

Na jednej strane je to pocit radosti, zvedavosti z niečoho, čo tu predtým nebolo a teraz je a na druhej strane obava, rešpekt, pocit nepohody vystúpiť do neznámeho priestoru, spoznávať ho, popasovať sa s ním.

Zmena je vždy určitým riskom, zabehnuté koľaje poznáme a síce sú nám nie vždy príjemné, aspoň vieme, čo od nich môžeme očakávať. Pri nových situáciách je toto bezpečie narušené a sme vystavení istej nepohode.

Takouto zmenou je aj zmena pohľadu na niekoho, koho už dlho poznáme a intenzívne s ním trávime veľa času. A práve táto myšlienka mi zišla na um ako možnosť predsavzatia na nový rok. Skúsiť sa na blízkych ľudí okolo seba pozerať novými očami, na chvíľu zabudnúť, čo o nich vieme a vnímať ich iba tu a teraz. Uznávam, je to výzva, pretože aj pri takomto čine nás to láka skĺznuť k starému nazeraniu, k presvedčeniam o danom človeku, ktoré máme v hlave a neriskovať neznámy otvorený priestor. Napriek nepohode ma táto myšlienka oslovuje.

V poradni sa často stretávam s úplne jasnými obrazmi o ľuďoch, s ktorými máme nejaký problém. Vieme presne aké sú naše deti, ako sa správajú naši partneri, aký je ten a ten učiteľ, šéf, či rodič. Jasné, že je to prirodzené a veľa vecí to uľahčuje, ale napriek tomu to má aj svoje riziká. Ľahko sa totiž môže stať, že si o ľuďoch okolo nás vytvoríme istý obraz a nevšimneme si to, že sa zmenili, že niektoré veci robia už inak, že to, čo nás na nich hnevá už nerobia, ale my vďaka našej predstave v hlave si myslíme, že stále áno.

Pravdou totiž je, že sa meníme každý deň, všetko, čo prežívame, s kým sa stretávame, kde sa pohybuje, toto všetko nás nejakým spôsobom ovplyvňuje a mení. Zmena pohľadu na človeka môže priniesť niečo veľmi hodnotného pre vzťah, ktorý s daným človekom máme. Zrazu si možno uvedomíme, že doma už nemáme malé dievčatko, ale mladú dámu, ktorá potrebuje aj svoj priestor a svoje tajomstvá, že partner neprejde okolo nás bez povšimnutia, ale ocení náš nový účes, že šéf napriek tomu, že stále posiela nahnevané maily, nám na ich konci pridá aj prianie pekného dňa. Všetky tieto naše nové, možno „malé“ povšimnutia nám môžu pomôcť k zlepšeniu našich vzťahov a nielen to, pomôžu nám k novosti, aby sme na našej ceste neostali stáť a netvrdili, že nás v živote už nemá čo prekvapiť…

www.psychocentrum5.sk

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky