INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Včera, dnes a zajtra

Včera, dnes a zajtra

 „Ja už bývam. A teším sa na nových susedov.“ Foto sympatickej mladej ženy či muža, ich meno, priezvisko, povolanie. Bilbordy s týmto oznámením a prianím možno vidieť a čítať po celej Bratislave.

Včera 

Čo je vyjadrené na bilborde, máme mnohí za sebou. Pred tromi – štyrmi desaťročiami sme prežívali také isté napätie, očakávanie, tiež sme sa tešili, kto nový príde do vchodu, na poschodie, pod nás, nad nás a najmä vedľa či oproti, koľkí prídu ešte dnes, koľkí zajtra, o týždeň. Do ešte neskolaudovaného, ba ani nie celkom dokončeného paneláku. Po fošniach, v blate, v snehu, v prachu.

Foto – M. Kleibl

Pamätáme si spoločné vynášanie nábytku, ba aj klavíra, natláčanie malých i veľkých vecí do výťahov, mocovanie sa po schodoch, ochkajúc od podlažia k podlažiu, a len tak úchytkom medzi sebou prehodili – kto je kto a odkiaľ, kde robí, koľko majú detí…búrali sa múry, niekto aj nosné, vŕtali diery do panelov, strhali tapety, rozkladali jekory, lacné i drahšie koberce. Buchot, škripot, krik, aké len lahodné súzvuky. A potom sa sadlo, popilo, pojedlo, pospievalo, potykalo, ach, akí sme len boli mladí, mocní, kamarátski, prajní. Každý odinakiaľ, pozhŕňaní od Čiernej nad Tisou po Malacky, z Čadce až po Komárno. Identifikovali sa rodácky – kto pije víno je od… kto ostré je od… kto pivo je čechúň hrozne mluvíci po slovensky… Paneláky boli všetkým – obchodmi, ambulanciami, škôlkami i jaslami, úradmi, podnikmi. Najmä však – voňali človečinou. Našou. Vzájomnou, susedskou. Áno, bolo to vtedy ako z dnešného bilbordu…

 

Dnes 

Čo z toho ostalo? Čo sa zmenilo na listoch vlastníctva, najmä však v ľuďoch, že v nejednom paneláku by dnes najviac uspel bilbord s textom: „Už sa nedá bývať so susedom…“  Niekde postačí napísať jedno meno, inde dve, niekde až jedno podlažie či pol poschodia. Štátne, družstevné, podnikové sa  stalo súkromné. Byty ako tovar. V nejednom prípade stonásobne i viac zhodnotený. Predávajú sa, kupujú aj darujú. Niektoré viackrát. Jedni odchádzajú, druhí prichádzajú.

Foto – archív PN

V dome stačí jedna vretenica, infikuje svoje zlo a jedy.  Bez ohľadu, či je v dome od počiatku alebo doň prišla. Výsledok je známy – čo a ako bolo v dome už nie je, a čo nebolo, už je. Namiesto včerajšieho skvelého suseda mať dnes vedľa protivníka. Netreba na to veľa. Stačí sa stať účastníkom úrazovej situácie. Kolízie. Ako parkovanie, psi vonku či v dome. Čo má štyri kolesá a štyri nohy má prednosť a väčšiu ochranu než majú dvojnohí, vrátane detí. Na rade sú spoločné časti domu, keď  sa treba spýtať ostatných – obvodové múry, nosné panely, lodžie, satelity, klimatizácie a iné rajtovanie – a nikto nikomu – nič. Poškodzovanie spoločného majetku ako štandardné správanie. Argument? Ten panel je môj, môžem si robiť na ňom a s ním, čo chcem… Pri takomto mysliteľovi by aj múzy onemeli. Nezabudnime na ročné vyúčtovanie – kto mal preplatky a kto nedoplatky za kúrenie, teda – kto kúri a nekúri, kto komu kradne teplo. Plus iné somariny. Napokon vrchol – obnova bytového domu. Zateplil sa panelák, ochladli ľudia. Podozrievania, ohovárania, obviňovania, klamstvá, intrigy.  Hlúposť v spojení so závisťou a nenávisťou je trojkombináciou ešte komerčnými televíziami neobjavenej live show. Načo sa trepať do zahraničia, na pláže, do pralesov, načo nákladné kulisy, keď postačia paneláky? Aj petržalské. A súťaž „Ohovor svojich susedov“ je na svete. Bola by to úspešná súťaž. Všetci ohovárači (ústne, písomne) by zvíťazili. Výhrou by im bol výnos z dražby ich bytov. A v paneláku bude znovu tak, po rokoch, ako bolo včera. Zasa zdravo, zasa hravo…

 

Zajtra

Aká raz bude, koľko obyvateľov bude mať?  V roku 2014 mala takmer  113 tisíc obyvateľov. Posuňme časovú os do roku 2030. Podľa jedného odborného výhľadu ich bude mať necelých 97-tisíc obyvateľov, podľa druhého odborného výhľadu 139 550. „Odborne“ hore-dole 42 tisíc Petržalčanov. Komu nádej, komu beznádej o pätnásť rokov.

Vizualizácia Cresco Group

Ale poďme tak obyčajne, neodborne, vecne, čo sa už deje a udeje. V roku 2020 dôjde električka do Janíkovho dvora, v tom istom roku sa sprejazdní Nultý obchvat, jeho šiesty most cez Dunaj s nájazdovou a výjazdovou  križovatkou pred Rusovcami. Obytne sa dokončuje Háj park v Starom Háji, 23- poschodový bytový dom Fuxova, rastú a budú ďalej rásť obytné zóny Slnečnice, Petržalka City, pribudnú dve zóny Južného mesta, urbanizované bude územie dnešnej matador-ky ako i celomestské centrum Petržalka medzi Starým a Prístavným mostom, na výstavbu je určená západná rozvojová os smerom na Berg. A ešte a ešte…

Bilbord „Ja už bývam. A teším sa na nových susedov.“  – nie je potom len reklamou, oznámením, prianím už bývajúcich. Má silnejšie, dlhšie posolstvo. Čo v Petržalke je a najmä bude. Generačne. Nastálo. Na dobrej adrese. (A nech sa v nej zajtra nestane to, čo sa stáva dnes.)

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky