INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Ad: Aby nehorelo a nebolelo

Ad: Aby nehorelo a nebolelo

Pred mesiacom sme písali o nešťastných novembrových udalostiach v Bratislave. O troch požiaroch, jeden z nich s dvomi obeťami a viacerými zranenými obyvateľmi. Ohniskami boli paneláky v Dúbravke a Karlovej Vsi.  Na článok prinášame reakciu jedného petržalského hasiča, jeho adresu máme v redakcii.

„Je to už niekoľko mesiacov, čo som členom Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) v Bratislave. Vzhľadom na vek už na zásahy nechodím, ale z čias, keď som na ne chodil, mám smutné skúsenosti. A musím konštatovať, že  čím ďalej, tým viac pribúda ľudí, ktorí sú nezodpovední nielen voči sebe, ale najmä  voči svojej rodine a najbližšiemu okoliu, keďže sú tými, ktorých správanie je častou príčinou požiarov.

Požiar v bytovom dome je tragédiou. Ohrozuje tých, ktorí sú bezprostredne  v ohrozenom priestore,  ale i tých, ktorí sa v blízkosti požiaru nachádzajú, ale nesprávne reagujú. Moje skúsenosti potvrdzujú, že ak horí v susednom byte a ohrozená osoba je sama vo svojom byte, má v ňom zotrvať a skontrolovať,  či sú zatvorené  dvere jej bytu (nie však zamknuté!). Tie v prvých okamihoch chránia pred plameňmi a  dymom z horiaceho susedného bytu. Ak  horí  byt o podlažie nižšie, treba skontrolovať, či sú pozatvárané aj všetky okná. Najmä však zatelefonovať na  bezplatné telefónne číslo 150  alebo  na  tiesňovú  linku 112!

Treba povedať svoje meno, priezvisko, miesto, kde je požiar (mesto, ulica, číslo domu, poschodie, ak má dom aj zadný vchod tak aj to, či horí byt od ulice alebo zo zadnej strany). Tiež nahlásiť, či je ohrozená osoba sama v byte, alebo je v ňom viac osôb (deti, staršie osoby, invalidné  a  pod.). Telefón  neskladať dovtedy, kým o to nepožiada operačný dôstojník, treba zostať na linke, lebo bude potrebovať aj ďalšie údaje. Napr. aké sú prístupové možnosti k objektu a i. Operačný dôstojník sa určite zasa ozve, takže dovtedy nezaťažovať telefónnu linku iným hovorom.

Zásada: Nepodľahnúť panike. Ono sa to ľahko hovorí, ale… Keď dorazia hasiči, treba im dať cez okno znamenie, kde sa v byte ohrozená osoba nachádza,  napr. vyvesiť uterák, osušku, plachtu alebo niečo podobné, avšak dobre viditeľné. Dnešná technika  hasičských a záchranných zborov je na vysokej úrovni, takže sa netreba obávať ani prípadov, keď je potrebné evakuovať ohrozené osoby z vyšších poschodí cez okno. Po únikových cestách, ak nie sú zadymené splodinami horenia, treba opustiť ohrozený priestor zrýchlenou  chôdzou – nikdy  nie  behom!!! (v strese, strachu, zhone možné potknutie, spadnutie a i.)

Dôležité – nepoužívať výťah! (vypnutie elektrického prúdu je nevyhnutné)

Ak sa nedá opustiť  byt, v ktorom je požiar, treba sa uzavrieť v miestnosti (dvere za sebou nezamykať), ktorá je čo najďalej od ohniska ( nie však kúpeľňa ani miestnosť WC) a dvere za sebou nezamykať. Prieniku dymu môže zabrániť utesnenie dverí handrou, uterákom, plachtou. To podstatné – viditeľne upozorňovať, dávať cez okno znamenie, mávaním, vyvesením látky, že ste v konkrétnej miestnosti. Ide o dôležité znamenie aj pre prípad, že sa stratí vedomie. Pri pohybe v zadymenej miestnosti sa treba držať pri zemi, pretože splodiny horenia stúpajú dohora, tlačia sa k plafónu. Dýchať sa dá cez improvizované rúško – vlhká vreckovka alebo iná látka. Keďže v staršej panelákovej výstavbe v Petržalke nie sú klasifikované schodiská ako únikové cesty, preto ich nemožno zaťažovať, zatarasovať akýmikoľvek väčšími čo menšími predmetmi, vecami, najčastejšie nábytkom, bicyklami, kočíkmi, skrinkami na obuv, a už vôbec nie kvetmi. Osvetlenie, aj núdzové, musí byť funkčné. Tzv. jopky na schodiskách nikdy nezapratávať odloženými predmetmi, vecami, hasiči musia mať voľný prístup k požiarnemu vodovodu – hydrantu, k vypínačom na vypnutie elektriny. To je len niekoľko praktických, ale nevyhnutných rád, ako možno v prvých okamihoch nešťastia čeliť požiaru a jeho nebezpečenstvám.“                                               

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky