INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Studené petržalské noci

Studené petržalské noci

Poznáte to? Prišli ste domov až po polnoci a jediné, na čo sa tešíte, je rýchla sprcha a mäkká posteľ. Ak však bývate v Petržalke, máte smolu. Teplá voda sa vypína už o 23. hodine. Čudné? Veľmi. Prečo je to tak, sme sa spýtali Ladislava Bíra zo spoločnosti Dalkia, a. s., ktorá je hlavným výrobcom a distribútorom tepla a teplej úžitkovej vody:

„Dodávka teplej úžitkovej vody (TÚV) je zákonom stanovená v čase od 5. do 23. h, ak sa zmluvné strany nedohodnú inak. Rovnako je to v zmluve medzi Dalkiou, a. s., a klientmi (správcovia bytových domov). V zložitých sústavách, ako je tá petržalská, kde sú primárne rozvody, odovzdávacie stanice, sekundárne rozvody, je však dohoda problematická. Potrebný je totiž súhlas všetkých klientov v okruhu konkrétnej odovzdávacej stanice a kotolne. Ak by sme k takému kroku pristúpili svojvoľne, bolo by to porušenie zákona.“

Ak vám však tento „zákonom stanovený“ stav nevyhovuje a radi by ste sa umývali v teplej vode aj uprostred noci po príchode z práce či zo zábavy, máme pre vás dobrú správu. Je aj vo vašich silách prispieť k zmene.

L. Bíro: „Keďže nám boli predložené požiadavky na nepretržitú dodávku teplej TÚV od našich klientov, obyvateľov a poslancov, rozhodli sme sa urobiť prieskum. Správcom bytových domov sme odoslali informatívny list o takejto možnosti dodávky teplej vody. Ich úlohou je informovať vlastníkov bytov. My potom budeme spätne od správcov zbierať informácie a ak sa obyvatelia v danom okruhu odovzdávacej stanice a kotolne dohodnú, vieme im takúto nepretržitú dodávku bez problémov zabezpečiť.“

výmenička tepla Petržalka

Je teda na vás, ako sa rozhodnete. Správca vášho bytového domu by vás mal o tejto možnosti informovať formou vývesky v dome či na domovej schôdzi, kde by ste prípadnú zmenu mali odsúhlasiť. Prieskum sa končí v novembri 2013. Spoločnosť Dalkia, a. s., už vykonala pilotný prieskum na najmenšom vykurovacom petržalskom okruhu, kde zisťovala vplyv na cenu za kubík spotrebovanej vody. Výsledok overovanie je, že nepretržitá dodávka TÚV s teplotou cca 48°C prináša so sebou mierne zvýšené náklady v priemere 0,45 € na 1 m3 TÚV. To pri priemernej mesačnej spotrebe vody pre jednu osobu predstavuje zvýšenie nákladov o cca 0,93 € za mesiac. Nočná spotreba vody predstavovala cca 7 % z celkovej dennej spotreby. Zvýšené mesačné náklady sú orientačné a závisia od množstva odobranej vody a počtu osôb.

 

 • peter

  http://www.dalkia.sk/sk/Kde-posobime/Dalkia-a-s-Bratislava-Piestany-Vrbove/

  Na tom hornom linku pisu:

  „Do 31. 12. 2013 na požiadavku realizácie prieskumu reagovalo prostredníctvom správcov 63 objektov. Z toho len 2 objekty vyslovili záujem o 24-hodinovú dodávku TÚV.“

  Ja to proste nepochopim… To sa ludom zda jedno euro mesacne navyse vela zato aby zili v 21. storoci?? Nam ostatnim asi ostava len sa prestahovat niekam, kde tepla voda tecie nonstop.

  • abc

   Toto je nieco neuveritelne, co snad na Svk nema obdoby. Pamatam si ako pozerala kamaratka z RS, ked i v Petrzalke prenajala byt.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky