INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Trpezlivosť ruže prináša

Trpezlivosť ruže prináša

Ťažko by sme našli Petržalské noviny, v ktorých sa nepíše o neporiadku v okolí bytoviek. Túto tému často rozoberajú aj vlastníci bytov na domových schôdzach, hoci si mnohí myslia, že je to zbytočné hádzanie hrachu na stenu. Ale – je to tak naozaj?

Spomínam si na príspevok pána, v ktorom opísal nepochopiteľné správanie sa ľudí v súvislosti s kontajnermi na komunálny odpad a prístreškom, kde sú „ustajnené“. Z jeho riadkov bolo cítiť zúfalstvo a rezignáciu. Nedúfal, že sa to zmení. Žiaden div, na druhej strane „hodenie flinty do žita“ nikomu neprospeje.

Dlhé roky sme aj v našom dome bojovali so stále preplnenými kontajnermi, vrecami porozhadzovanými v i vedľa prístrešku. Bolo to v čase, keď doň mal prístup každý. Všimli sme si, že „na veľkú kopu“ prispievali susedia z okolitých panelákov, ktorí popri nás prechádzali na zastávku MHD. A tak sme si povedali DOSŤ! Kontajnerové stojisko sme zatvorili a vojsť doň možno iba s kľúčom.

Ak si myslíte, že sa situácia rapídne zlepšila, mýlite sa. Aj domácimi boli a sú ľahostajní bezočivci. Sú presvedčení, že ak za odvoz platia, môžu si dovoliť všetko. Sú však na omyle, no treba im to dať jasne najavo. Treba im povedať, že „ich“ neraz roztrhnuté vrecia plné pokakaných plienok, zemiakových šupiek, zvyškov jedla, usoplených vreckoviek a pod. do kontajnera NIEKTO musí vhodiť, ináč ostanú trvalo na zemi. U nás to robí upratovačka, domový dôverník, len výnimočne niektorý z vlastníkov bytov, lebo sa na tú spúšť už nedokázal dívať. Nemusia to robiť, ale nedá im to. Niekto predsa začať musí!

Lopatu, hrable a metlu po zatvorení stojiska spočiatku brali do rúk často. Nešetrili pritom však slovami: susedov k poriadku nabádali, trpezlivo vysvetľovali, keď bolo treba, pristavili ich, dokonca zaklopali na dvere a upozorňovali. Aj na to, že staré koberce, matrace či nábytok nemajú ako zlodeji vedľa prístreška klásť za tmy, aby ich nik nevidel… Odvoz nepotrebných vecí z domácností si totiž mesačne predplácame, dohodnutá súkromná firma si po ne so železnou pravidelnosťou vždy v pondelok príde.

Väčšina z bývajúcich postupne pochopila. Kontajnerové stojisko už netreba čistiť každý týždeň. Porekadlo o trpezlivosti, ktorá prináša ruže, sa napĺňa. Aj keď to, samozrejme, neznamená, že neporiadnici zmizli celkom, tá zmena nás teší.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky