INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Potreba, zámer či nevedomosť?

Potreba, zámer či nevedomosť?

V poslednom období sa medzi ľuďmi rozmohol fenomén nutných, ba priam neodkladných zásahov do všetkého, čo sa v minulosti v Petržalke vybudovalo, čo na petržalských domoch je údajne zlé, nefunkčné a po svojej životnosti. Tiež prevláda názor, že bez okamžitého zateplenia objektov sa stále budú zvyšovať náklady na bývanie, spotreby energií atď. Moje doterajšie životné skúsenosti potvrdili, že nie všetci to myslia s investíciami na domoch a ich neodkladnou nutnosťou nezištne a úprimne.

Veľké investície, veľké finančné náklady a črtajúce sa zaujímavé provízie. Keď sa niečo odhlasuje (aj keď to nie je neodkladne nutné a potrebné), tak sa to na základe väčšinového systému jednoducho urobí, iba s tým že všetci vlastníci sa na to poskladajú. Nikomu neprekáža, že na to nie sú finančné prostriedky, že si na to musíme vziať úver, ktorý samozrejme musíme aj s úrokmi splatiť, a v mnohých prípadoch ručíme za jeho splatenie svojimi nehnuteľnosťami.

Nemyslím si, že je to tá správna cesta. Pri takýchto investíciách by mal odborný posudok potvrdiť minimálne havarijný stav meneného, či opravovaného subjektu .
Náš prvý úver – zateplenie domu, druhý úver vlastná kotolňa, tretí, samozrejme ten najvýhodnejší, kompletná výmena stupačiek. Priznám sa, že to mi už adrenalín začínal napínať žily. Moje argumenty, že mám skúsenosti so spravovaním objektov, že som bol členom výboru domovej samosprávy a mám presné vedomosti o tom, že okrem azbestovo cementových odpadových rúr, ktoré sú síce nezničiteľné, ale podľa všetkého môžu byť pri styku zdraviu škodlivé, netreba v našich vchodoch meniť stupačky a ani potrubia na plyn, lebo sú prakticky nezničiteľné.

Zbytočne. Jeden sused tvrdil, že má občas , keď niekto odstaví vodu na stupačke, po znovuspustení vodu hrdzavú a všetky vodovodné trubky sú určite zanesené vodným kameňom. Členka výboru dodala, že potrubia sú už po predpokladanej dobe životnosti. Ďalší sa pridal – veď správca tvrdí, že sú časté poruchy. Za 5 rokov dve, alebo tri, aj tie po predchádzajúcich stavebných úpravách v bytoch. Žiadna odborná prehliadka, žiadne merania, žiadny nezávislý znalecký posudok…

panelák zateplenie
Som hlboko presvedčený o nepotrebnosti tejto investície a ak si niekto myslí, že to tak nie je, mám všetko zdokumentované, nafotené, natočené a menené potrubia aj odložené. Prešiel som všetky poschodia a pýtal som sa aj blízkych susedov, menené potrubia sú ako nové, boli kvalitne zaizolované a tie čo mali byť, aj boli protikorózne natreté.

Tieto skutočnosti nespomínam preto, že by nebola zo strany dodávateľa nových stupačiek urobená kvalitná a precízna robota, ale preto, že ak máme niečo na svojom majetku za veľké peniaze robiť, tak robme to, čo je potrebné. No, najmä – robme to vtedy, ak máme na to finančné prostriedky. Dobrý gazda si najprv peniaze našetrí a až potom investuje. Nie naopak, lebo potom sa môže stať, že nespláca dlhy, skrachuje a príde o celý majetok.

Dovolím si tvrdiť, že v našom dome nepomohlo ani zateplenie, ani výmena stupačiek, iba ak investícia do vlastnej kotolne, ale zatiaľ túto úsporu tiež nikto nevyčíslil.
Týmito riadkami sa snažím apelovať na vlastníkov bytov a nebytových priestorov, aby si dobre zvážili dávanie súhlasu v časovej tiesni, aby sa robili verejné a transparentné výberové konania na dodávateľov prác s jasnými podmienkami a požiadavkami.

  • petrzalcan

    Lutujem obyvatelov, ktori maju v dome podobne zmyslajucich ludi ako je autor clanku… Tvari sa ze sa rozumie vsetkemu, ale vsetko ma nastudovane len do polky. A potom samozrejme rozprava nezmysly a tym skodi ostatnym, ktori chcu zit v peknom prostredi, chcu setrit peniaze a chcu zit bezpecne. Potom tie 30 rocne baraky vyzeraju tak ako vyzeraju. Staci, ze je takyto jeden v baraku a nahucka k podobnemu zmyslaniu aj vsetkych dochodcov v dome a je vybavene…

  • Basic rules

    Zateplovanie a rekonstrukcie len pozitivne predlzuju zivotnost panelakov! Takze len smelo do toho.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky