INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Prečo sa báť?

Prečo sa báť?

Nie som odporkyňou psov ako takých. To zdôrazňujem. Som majiteľkou niekoľkých zvierat, ale po negatívnych skúsenostiach, ktoré som na vlastnej koži zažila, chcem upozorniť na to, čo si možno mnohí z nás iba pomyslia, prípadne aj zažijú. Chcem upozorniť na otázku: Prečo sa musím obávať pohybovať po Petržalke?

Fenomén, ktorý je typický azda pre všetky moderné sídliská, nielen Petržalku, je fenomén voľne sa pohybujúcich psov. Prečo upozorňujem práve na psov? Pretože je malá pravdepodobnosť, že vás pohryzie mačka, zajac, morča alebo potkan. Najmä večer, keď sa prechádzate po sídlisku, nie je ničím výnimočným stretávať ľudí so svojimi psami. To je v poriadku. Sú rovnakými obyvateľmi sídliska ako všetci ostatní. Čo je však problémové, je voľný pohyb ich psov. Bežne sa stáva, že majitelia vyvádzajú psov bez vôdzky, na voľno, pričom pes pobehuje kade-tade po chodníkoch, po tráve, je mu to jedno. Ak náhodou vy máte psa menšieho vzrastu, držíte za ruku dieťa alebo iba tak idete sami, začne vám prudko búšiť srdce, najmä ak vás voľne pobehujúci sa pes zaznamená a rozbehne sa smerom k vám. V tej chvíli neviete, čo máte urobiť. Vziať malého psa, prípadne dieťa na ruky a bežať s ním s vedomím, že pes vás aj tak dobehne, alebo ostať stáť a modliť sa? Kričíte na majiteľa bežiaceho psa nech si ho zavolá, ale ten vám kričí naspäť, že jeho „havko“  vám nič neurobí. Váš pes kňučí, decko na rukách reve od strachu. A po tejto skúsenosti si presne rovnako ako ja položíte už vyššie kladenú otázku: Prečo sa musím obávať pohybovať sa po sídlisku  v Petržalke?

Ak sa človek niečoho obáva, napadne mu, či ho naša mestská časť nejakým spôsobom chráni. Áno, máme zákon č. 282/2002 Z. z. o niektorých podmienkach držania psov v platnom znení. Áno, máme VZN mestskej časti Bratislava – Petržalka č. 1/2008 v znení novely č. 13/2013. Ako sú však uplatňované ustanovenia týchto predpisov a, najmä, ako sú sankcionovaní ľudia, ktorí ich nerešpektujú? Voľný pohyb psov, t. j. vyvádzanie psa bez vôdzky na miestach, kde je to zakázané a ukladanie pokút za takéto konanie je v kompetencii mestskej polície a následne mestskej časti Petržalka. Pokuta za vyvádzanie psa bez vôdzky na miestach, kde je voľný pohyb psov zakázaný, je do výšky 65 eur. Petržalka má ako jedna z mála mestských častí označované verejné priestranstvá, kde je voľný pohyb psov zakázaný. Ak však nikto nezodpovedných ľudí, ktorí svojich psov pustia na voľno a nechajú štekať na všetko, čo sa pohne okolo nich, nekontroluje, tak sú akékoľvek predpisy úplne zbytočné.

Som obyvateľkou Petržalky od narodenia. Áno,  máme zákon aj VZN proti voľnému pohybu psov. Napriek tomu si myslím, že tieto predpisy sú nám nanič, ak dôsledne nie je kontrolované a sankcionované ich prípadné nedodržovanie. Dokedy? Kým sa niečo nestane… ako vždy.

 • Andrej Plávka

  Súhlasím s celým článkom, až na poslednú vetu. Nič sa nezmení, ani keď sa niečo stane. Nezaujíma sa o to nik, ani tí, čo to majú v náplni práce. Mestská polícia sa vozí v autách, sem tam dajú na nejaké auto papuču, sem tam spravia nonono nejakej dôchodkyni s ratlíkom bez vôdzky a bojové psy sa veselo preháňajú pomedzi paneláky. Hliadky mestskej i štátnej polície sa tvária, že ich nevidia. Preto tu je tento stav. Reálna hrozba pokuty je pre väčšinu slovákov jediný výchovný prostriedok. A keďže pokuty sa nedávajú, bude ešte horšie. Drzosť a arogancia niektorích majiteľov psov totiž ešte len naberá silu.

  • Marek Havier

   Nechapem, preco to mestska policia ignoruje? Mali by si zobrat priklad z „dopravnej policie“ a mali by kazdy den slusne zarobene. Stacilo by sa ist poprechadzat napr. do lesika pri dostihovej drahe, to by bolo pokut. Z tychto penazi by potom mohli budovat pre psickarov volne vybehy atd. Taktiez by som prisne pokutoval neodstranenie psich exkrementov. Na jednej strane sa samospravy stazuju na nedostatok financii a na druhej kaslu na moznost pravoplatne ich ziskat z pokut.

   • Alica

    Myslím si, že najprv by mali byť vybudované priestory pre voľné výbehy psov, až potom by mala polícia pokutovať a nie naopak.

 • Vekev

  Pani by sa mala upokojit a neucit svoje dieta vsetkeho sa bat. Vyrastie z neho rovnaky hysterik.

  • Karol

   Všetko v článku je pravda. Spejeme k tomu, že psy a ich majitelia nás tu budú terorizovať a my sa budeme nečinne prizerať. Treba zvýšiť pokuty za vodenie psa bez vodítka, za nepozbierané psie exkrementy a hlavne poriadne zvýšiť daň za psa, aby si majitelia týchto ohyzdných tvorov rozmysleli, či sa im vôbec oplatí ich mať.

   • Lenka

    Obdivujem tento velmi nezaujaty a neutralny postoj, presne taketo typy obcanov potrebujeme aby este zvysili kvalitu kvantitu a pravnej upravy na Slovensku

 • Jakub Zemko

  Jedna dobrá rada. Nikdy neber psa ktorý sa bojí na ruky ak nechceš aby sa bál iných psov a neštekal po nich. Vďaka takejto výchove psa od malička dovedieš k tomu že nebude dominantný a znesie sa s každým psom. Potom sa nemusíš báť pri stretnutí s inými psami.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky