INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Odyseus pomáha nielen ľuďom v núdzi

Odyseus pomáha nielen ľuďom v núdzi

Ladislav užíva heroín už 10 rokov. V časoch, keď drogu vyskúšal po prvý raz, o heroíne nikdy nepočul. Keď bol mladší, nevedel nič o HIV či hepatitídach, striekačky dostával použité od kamarátov. Keď spoznal terénne sociálne pracovníčky z občianskeho združenia Odyseus, zistil, ako veľmi ohrozuje svoje zdravie. Teraz sa vždy snaží mať sterilné striekačky a použité prinesie na výmenu – nechce, aby sa na nich niekto iný poranil. Pracovníčky mu zároveň pomohli vybaviť stratené doklady a našli mu informácie o dostupných ubytovniach.

Na Ladislavovi by ste nepoznali, že užíva heroín – býva v ubytovni, chodí do práce. Pevne stojí na nohách aj vďaka občianskemu združeniu Odyseus. Ako vníma Ladislav svoje užívanie heroínu? „Niekto užíva alkohol a ja heroín. Všetko to sú drogy – niekedy sa dokážu vymknúť spod kontroly a niekedy máte nad nimi kontrolu vy. To, že beriem, vie málokto, keďže chodím pravidelne na výmenu striekačiek, a tak nemám žiadne zápaly z použitých striekačiek. A či sa raz pôjdem liečiť? Uvidím. Už som to skúšal veľakrát, ale pre niektorých z nás je abstinencia už nemožná.“

Nech už život Ladislavovi prinesie čokoľvek, môže sa spoľahnúť na pomoc od občianskeho združenia Odyseus.

Občianske združenie Odyseus vzniklo v roku 1997 a záber jeho aktivít je široký – pracuje s ľuďmi, ktorí užívajú drogy injekčne alebo poskytujú platené sexuálne služby na ulici, s ľuďmi, ktorí žijú s HIV, ale aj s mladými ľuďmi, ktorí neprepadli drogám či na okraj spoločnosti.

Organizácia je najviac viditeľná kvôli terénnej sociálnej práci, keď sociálni pracovníci vyhľadávajú svojich klientov v ich prirodzenom prostredí – a to v každom počasí, či je deň alebo noc. „Naši klienti nás už poznajú a vedia, že nám môžu dôverovať. Robíme výmenu injekčných striekačiek, ročne nám ich klienti donesú viac ako 90-tisíc kusov. Pre lepšiu predstavu, to množstvo by naplnilo štyri kufre osobných áut, bez nás by to všetko ostalo na uliciach,” hovorí Miroslava Žilinská, koordinátorka terénnej sociálnej práce. Práca sociálnych pracovníčok OZ Odyseus však zďaleka nekončí pri výmene injekčných striekačiek. Ľuďom v núdzi poskytujú poradenstvo a sociálnu asistenciu, klientov motivujú, aby svoju nepriaznivú situáciu riešili, poskytujú im podporu, aby svoju situáciu zvládli. „Naším cieľom je akákoľvek pozitívna zmena,” hovorí Žilinská.

autor foto: OZ Odyseus
OZ Odyseus ročne prevezme viac než 90 tisíc použitých striekačiek

Preventívne opatrenia, ktoré organizácia robí, vychádzajú až 10-krát lacnejšie ako napríklad liečba hepatitídy typu C, čím štátnej kase, teda predovšetkým občanom, šetria peňaženku. Žiaľ, napriek dokázanej efektivite týchto služieb, OZ Odyseus každoročne bojuje o prežitie. OZ Odyseus môžete pomôcť aj vy, a to poukázaním 2 % z dane. Stačí, keď do tlačiva Vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2 %, resp. 3 % zaplatenej dane uvediete nasledovné údaje:

Názov organizácie: Odyseus
Právna forma: občianske združenie
Sídlo – ulica: Haanova 10, 852 23, Bratislava
IČO: 31788734

Viac informácií o práci OZ Odyseus spolu s návodom ako poukázať 2 % z dane nájdete na www.odyseus.org. Za vašu pomoc vám OZ Odyseus ďakuje. Ich práca pomáha aj vám.

 

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky