INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Bazén plný emócií

Bazén plný emócií

Ste sebeckí a mýlite sa – aj také slová odzneli na minulotýždňovej verejnej prezentácii budúcej petržalskej plavárne. Emócie v sále boli vybičované od prvej chvíle. Priniesli ich so sebou niektorí obyvatelia Jiráskovej a Tupolevovej – dotknutých ulíc, ktorí od začiatku dávali veľmi výrazne najavo, že s navrhovanou stavbou nesúhlasia.

Ako prvý si vzal slovo jeden z iniciátorov petície proti výstavbe plavárne v danej lokalite, aby povedal, že nie sú proti plavárni ako takej, ale nesúhlasia, aby stála pod ich oknami. Ako najväčší problém vidia stratu asi 50 parkovacích miest v časti, kde už dnes majú obyvatelia problém zaparkovať. Prekáža im aj to, že prídu o časť zelene a, naopak, ich čaká hluk a neporiadok, ktoré so sebou podľa nich prevádzka plavárne prinesie. V rovnakom tóne sa niesli aj príspevky ďalších iniciátorov petície, ktorí žiadali, aby bola vybraná iná a podľa nich vhodnejšia lokalita.

Starosta Vladimír Bajan im vysvetľoval, že výber lokality bol dlhodobou a komplikovanou záležitosťou, keď museli brať do úvahy množstvo podmienok, ktoré pozemok musí spĺňať – vlastníctvo, územný plán, infraštruktúra, dostupnosť. Na mape ukázal lokality, ktoré prichádzali do úvahy a ku každej v skratke uviedol, prečo ju zavrhli.

Ďalší z obyvateľov Jiráskovej ulice reagoval technickými záležitosťami, napríklad tým, že pod parkoviskom, kde má stavba stáť, sa podľa neho nachádza kanalizačný zberač a že prístupová komunikácia je už dnes taká vyťažená, že to spôsobuje problémy vodičom MHD vychádzajúcim z konečnej zastávky, či hasičom zo stanice na Čapajevovej ulici. Obyvateľka z Jiráskovej argumentovala, že pri predpokladanej návštevnosti asi 600 ľudí denne by plaváreň mala mať sto parkovacích miest, aby tí čo si prišli zaplávať neblokovali miesta domácim. Navrhla ako lepšie riešenie otvoriť pre verejnosť školské bazény. Starosta vysvetlil, že súčasne môže byť v plavárni maximálne 250 ľudí a počet parkovacích miest, ktoré vybudujú, bude vychádzať z tohto počtu a značnej rezervy. A čo sa týka školských bazénov, ich sprístupnenie pre dospelých návštevníkov nedovolia hygienici.

Vyjadril sa aj profesionálny tréner hráčov vodného póla, ktorý uviedol, že je rád, že bude mať Petržalka plaváreň a že vzhľadom na malé rozmery plaveckého bazéna (25 x 12 metrov) to bude skutočne lokálna plaváreň najmä pre obyvateľov Petržalky. Takýto bazén je totiž nevyhovujúci pre športové kluby či plavecký výcvik, a tak sa netreba obávať enormnej zaťaženosti.

O slovo sa prihlásila aj poslankyňa BSK Iveta Plšeková, ktorá povedala, že BSK môže Petržalke ponúknuť aj iný pozemok, kde by bolo miesto aj pre ďalšie športoviská. Starosta jej však oponoval, že BSK odmietol v prípade spomínaného pozemku investovať do infra štruktúry. Okrem toho s vedením BSK už dlhšie rokujú práve o už vybranom pozemku medzi ulicami Jiráskova a Markova, v prípade ktorého už sa dohodli aj na finančnej investícii do výstavby plavárne vo výške milión eur zo strany BSK. Odporučil poslankyni, aby si overila aktuálne informácie.

S každou ďalšou minútou sa emócie stupňovali, padlo dokonca obvinenie s podvodom upravovaného územného plánu, proti ktorému sa starosta ostro ohradil a organizátorom sa stretnutie len ťažko darilo udržať v medziach normy. Odporcov plavárne sa zástupcom miestneho úradu nedarilo presvedčiť žiadnymi argumentmi. Tí hlasným potleskom podporovali každý príspevok proti výstavbe vo vybranej lokalite a negatívne komentovali občanov, ktorí plaváreň podporili, aj vysvetlenia starostu, jeho zástupcov a prednostu MÚ. Po dva a pol hodine sa preplnená sála zo štvrtiny vyprázdnila a vášne ochladli, keďže argumenty na oboch stranách sa už len opakovali.

To však len do chvíle, keď si slovo vzal petržalský poslanec Oliver Kríž. Obvinil odporcov plavárne zo sebeckosti a hľadenia len na vlastné záujmy, nerešpektujúc potreby zvyšných obyvateľov. Povedal im, že sa mýlia, ak si myslia, že bojkotovaním plavárne si udržia súčasný status quo. Ak plaváreň stáť nebude, mesto si podľa jeho slov pozemok vezme späť a čoskoro sa budú z okien dívať, ako im namiesto parkoviska a zelene pred oknami vyrastá napríklad nový mrakodrap J&T.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky