INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Za lacným šteniatkom krutý biznis

Za lacným šteniatkom krutý biznis

Premýšľate nad kúpou šteniatka? Ak ste sa už rozhodli pre plemeno, ktoré vášmu životnému štýlu vyhovuje, je dobré zvážiť aj to, od koho si štvornohého kamaráta zaobstaráte. Na Slovensku sa totiž v posledných rokoch rozbehol biznis, s veľmi krutými atribútmi.

Janka dlho vyberala psa, ktorý by sa hodil k aktívnemu životu jej rodiny. Voľba napokon padla na maďarskú vyžlu. Zareagovala na inzerát a obchod bol rýchlo dohodnutý. Keď sa jej pán z Levíc ozval, že má cestu do Bratislavy, zaváhala, chcela vidieť rodičov psíka a podmienky, v ktorých sú chovaní. Ako to však často býva, nedočkavosť predbehla opatrnosť. Sučka dostala meno Alma a celá rodina si ju v momente zamilovala. Neubehol ani týždeň a psík začal chradnúť. Verdikt veterinára znel parvoviróza. Nočná mora všetkých chovateľov. Napriek nákladnej liečbe sa Alme nepodarilo pomôcť. Janka predajcu poprosila, aby o možnom riziku informoval ďalších klientov. Žiadala tiež 220 eur, ktoré mu zaplatila. Nevyhovel ani v jednej požiadavke. Keď sa jej cez internet podarilo skontaktovať s ľuďmi, ktorí mali psov z rovnakého vrhu, zistila dve veci. Nešťastnú diagnózu si nevypočula len ona a dotyčný predajca je svojimi praktikami u ochrancov zvierat dobre známy.

Volajú ich „množitelia“

Držia psov v katastrofálnych podmienkach, bez bazálnej veterinárnej starostlivosti či hygieny. Slúžia im ako stroje na šteniatka a keď svoju funkciu prestanú plniť, zbavia sa ich. Známe sú prípady, keď sučky chovali v zajačníkoch, podávali im hormóny, aby hárali tri razy ročne. Tí, ktorí si zaobstarajú čistokrvného „bezpapierového“ psíka, netušia, že peniazmi priamo podporili takéto podnikanie.

hravý psík

Občianske združenia, ktoré sa venujú problematike opustených zvierat sa spojili v kampani Lacné šteniatka. Šíria osvetu, aby ľudia nevedomky nepodporovali cyklus týrania. Na stránke www.lacnesteniatka.sk zhromažďujú príbehy podobné tomuto. Niektorým majiteľom sa podarilo dostať psov z najhoršieho, do konca života sa však budú trápiť zdravotnými komplikáciami či úzkosťami.

„Žiaľ, v legislatíve táto problematika ošetrená nie je. Problém je preto ťažké riešiť, a to aj keď existujú dôkazy,“ hovorí Magdaléna Fülöpová z OZ Majme srdce, ktoré spolu so združeniami Pes v núdzi a Psia duša kampaň uskutočňujú. Ak viete o nejakom množiteľovi, upozornite Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu www.svssr.sk, prípadne zavolajte políciu.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky