INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Nasledovníci Gaudího

Nasledovníci Gaudího

Inšpiráciou pre vytvorenie mozaiky na betónové povrchy kvetinových črepníkov terás v školskom areáli bola Gaudího dielnička  Gabiky Binderovej, ktorá s dobrovoľníkmi začala v Mierovej kolónii meniť plochy betónového múru farebnou mozaikou. S podporou  našej riaditeľky pani Hanzalovej som v našej škôlke na Bulíkovej v októbri 2014 začala spolu so skupinkou detí skladať na betónové plochy črepníkov prvé mozaiky ich výtvarných návrhov, ktoré obdivovali rodičia, obyvatelia sídliska aj náhodní okoloidúci.

V máji 2015 sa môj nápad stal súčasťou projektu  Mirky Blahušiakovej na skrášlenie životného prostredia MŠ Bulíkova, na ktorý získala finančnú podporu z Grantového programu pre optimistov Nadácie Orange. Premena črepníkov v rámci projektu aktivizovala a spojila rodičov, deti a zamestnancov, ktorí  vyčistili a vymaľovali črepníky a steny škôlky a oslovovali priateľov, známych a firmy, aby nám darovali prebytočné farebné dlaždičky na tvorbu mozaikových obrázkov. Detské kresby otvorili brány do ich sveta vnímania a prežívania, v ktorom sa počas 6 mesiacov  stretávali skupiny výnimočných ľudí, ktorí prejavili výtvarné videnie pri tvorbe mozaiky a cit pre detail pri škárovaní hotových obrázkov, kde bol naším učiteľom a pomocníkom Martin Blahušiak.

crepniky2, mozaika

Medzi našich prvých tvorcov patrili panie Mikulcová a Kramárová z Domu tretieho veku na Poloreckého, ktoré vo svojom pokročilom veku s pomocou ergoterapeutky pani Srncovej vypĺňali kresby čriepkami dlaždičiek s nesmiernou trpezlivosťou a presnosťou. Poskladané zážitky našich škôlkárov tradičnou mozaikou na črepníkoch terasy a pred hlavným vchodom materskej školy vyvolávajú obdiv, radosť a úsmev detí, obyvateľov z okolia aj náhodných okoloidúcich, čo je pre všetkých, ktorí sa na tom podieľali a nielen tvorbou, najkrajším ocenením. Zároveň je to silná motivácia pokračovať v skrášľovaní životného prostredia, v ktorom sa deti denne pohybujú vytváraním mozaiky na zvyšných dvoch terasách a využiť jej umelecké pôsobenie na okolie.

crepniky1, mozaika

 

 

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky