INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Spoločná večera v Bráne do života

Spoločná večera v Bráne do života

„Vianoce sú najmä o deťoch, o blízkosti a spolupatričnosti,“ hovorí Daniela Gáliková, riaditeľka Brány do života na Medveďovej ulici, kde našli svoj azyl týrané ženy, alebo tie bez domova aj so svojimi deťmi.
Aj preto sa spolu s kolegyňami snaží, aby ich 12 klientok a ich 16 detí malo pokojné, hojné a čarovné Vianoce bez stresu a so všetkým, čo k  najkrajším sviatkom patrí. „Teší ma, že sa nám práve v tomto čase ozývajú rôzne firmy, ale aj jednotlivci, ktorí chcú našim ženám nejako pomôcť, niečo im darovať, nejako im skrášliť Vianoce. Napríklad spoločnosť Edenred nás pozvala do Horárne v Horskom parku zdobiť medovníčky a na záver našim klientkam darovala gastro lístky, aby si mohli nakúpiť suroviny na Štedrý večer. Onedlho budeme mať u nás vianočný večierok, na ktorý prídu pracovníci poisťovne Slovenskej sporiteľne. Máme totiž celoročný spoločný projekt Lepší život a záver roka je jeho azda tým najkrajším vyvrcholením. Naše deti písali listy Ježiškovi, ktoré sa dostali do rúk práve týmto ľuďom. Tí za vlastné nakúpili darčeky, po ktorých naši najmenší najviac túžia,“ vyratúva Daniela Gáliková.
Nie všetky ženy zostávajú na Vianoce v Bráne do života, niektoré idú k rodine či kamarátom. Ale tie, čo zostanú, väčšinou varia a pečú spoločne, na Štedrý večer absolvujú zvyky a rituály, na ktoré boli zvyknuté z domu. A tie, ktoré si túto chvíľu chcú vychutnať samy, môžu tento večer stráviť vo svojej izbe.
„Ja by som bola najradšej, keby ma zavolali kamaráti,“ priznáva Monika, mama 9-mesačného Matyáška. „Ale, keď žiadne pozvanie nepríde, budeme tu.“
Pani Daniela je najstaršou obyvateľkou Brány do života. Je tu rok a hovorí, že sa tam cíti ako doma. Vychovala štyri deti, no napokon zostala sama, bez strechy nad hlavou. Tak veľmi chcela pomôcť dcére, až jej napokon nič nezostalo. Naposledy síce bývala u nej, ale nakoniec ju zať vyhnal. Napriek tomu trávila minulý Štedrý večer u nich, no o desiatej už bola späť v Bráne. „Tieto Vianoce by som radšej zostala tu. Vlani som tu zažila len prípravu silvestrovskej večere, teraz by som chcela spolu s ostatnými chystať aj tú štedrovečernú,“ priznáva pani Daniela. Tieto Vianoce sú v Bráne pre ňu posledné, o pár týždňov sa totiž bude sťahovať do domova dôchodcov.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky