INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Chutí žiakom, učiteľom aj dôchodcom

Chutí žiakom, učiteľom aj dôchodcom

V časoch, keď som chodila do školy ja, boli obedy v školskej jedálni takmer za trest. V typicky „kuchynskom pachu“ nám často nevľúdne kuchárky dávali na taniere nie veľmi chutné jedlá, ktoré sme pod hrozbou rôznych trestov museli zjesť. Je to, našťastie, už zopár desaťročí, preto ma veľmi potešil záujem, aký je o obedy v jedálni na ZŠ Gessayova.

O pol dvanástej tam prichádzajú prví stravníci. Petržalčania, ktorí si obedy často berú domov, lebo sú trebárs sami a variť sa im neoplatí. Svorne tvrdia, že aj preto, že takto chutne sa nevarí len tak hocikde.

No a spolu s nimi prichádzajú seniori. Už pár rokov sa môžu stravovať aj v školských jedálňach. Petržalská samospráva im na lístky prispieva od 40 do 90 centov podľa výšky dôchodku. A seniori túto možnosť aj využívajú.

Zita Bellová: „Na Gessayovu chodím na obedy už šesť rokov. Aj keď si nemôžeme vyberať z viacerých jedál, strava je tu výborná, domácka, najmä polievky sú skvelé! Väčšinou si ich ale nosíme domov, lebo porcie sú také veľké, že ich nevládzeme zjesť.“

Oľga Kutkovičová: „Veru, nemenili by sme! Okrem toho, že tu dobre varia, je tu čisto a milý personál.“

O dvanástej už prichádzajú žiaci. „Ja tu učím už veľa rokov a so stravou som veľmi spokojná,“ hovorí učiteľka Helena Hanúsková. „Aj deťom chutí. Iste, sú jedlá, ktoré nepatria práve k ich najobľúbenejším, ale také máme všetci,“ usmieva sa. Jej slová potvrdili aj žiaci.

Simona, 9. B: „Mne tu chutí, ale ja nejem granadír a rizoto, jednoducho som mäsožravec. Keď sú múčne jedlá, chodím napríklad k babke, alebo si niečo donesiem z domu. “

Braňo, 7. A: „Nemám rád pondelky, lebo je sladké, čo ja veľmi nemusím. Inak mi tu chutí. Ale polievku si dám vždy.“

Dominik, 7. A: „Mne tu tiež chutí, ale tak, ako Simona, mám radšej mäso. No a kuchárky sú veľmi milé.“

Viera Šuleková, riaditeľka školy, dodáva, že okrem obedov robia aj desiate. Obľúbené a skvelé sú najmä nátierky a trikrát do týždňa sú k dispozícii aj ovocné šťavy. „Mojím cieľom je, aby sa deti naučili stravovať zdravo a pestro, aby okúsili aj chute, ktoré nepoznajú. A musím povedať, že sa nám to celkom darí,“ vysvetľuje riaditeľka.

Seniori jej v jedálni vôbec neprekážajú, naopak, teší sa, že im chutí a že prinesú aj pár eur do školského rozpočtu. Rovnako ako Petržalčania, ktorí si tu obedy platia v plnej výške.

„Myslím si, že stravníkov máme veľa aj preto, lebo sme tu ako jedna rodina – učitelia aj kuchárky, spolu riešime problémy, spolu sa staráme, aby tu nám, ale najmä žiakom, bolo dobre. Preto si myslím, že by v základných školách nemali variť externé firmy,“ dodáva na záver Viera Šuleková.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky