INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Tour de  intelekt 2016  … a všetko je to o ľuďoch

Tour de intelekt 2016 … a všetko je to o ľuďoch

 

Tento rok naša škola SZŠ pre intelektovo nadaných žiakov oslávila svoje 10. výročie a v spolupráci s OZ Intelekt chystala už štvrtý ročník detskej cyklotúry z Bratislavy do Prahy. Opäť, tak ako po minulé roky, sa plánovalo, chystalo a zabezpečovalo všetko pre úspešne ničenie našich „pozadí“ na cestách Slovenska, Moravy a Čiech. Mestá Malacky, Břeclav, Lednice, Třebíč, Třeboň a Jince sa stali zasa na okamih našimi.  V Malackách sme už po štvrtýkrát v športovej hale rozložili naše karimatky a spacáky a to vďaka ústretovému prístupu vedenia mesta a športovej haly. A samotní Malačania nám na miestnom kúpalisku zabezpečili aj parádnu večeru. Ďakujeme za vašu pohostinnosť.

jedlo, tour de intelekt

Možno vám nejde do hlavy, prečo podtitul … a všetko je to o ľuďoch. Už desať rokov spolu s manželkou prevádzkujeme školu pre intelektovo nadané deti a, žiaľ, viac ako dve tretiny týchto detí dostalo do „daru“ s týmto nadaním aj problém vyplývajúci z nejakej pridruženej diagnózy. Máme na škole deti s Aspergerovým syndrómom, ADHD a inými formami postihnutia, ktoré im život neuľahčujú, opak je skôr pravdou. Práca je to namáhavá a o to viac nás tešia ich úspechy. A tých máme, našťastie, dosť. Nielen v súťažiach počas školského roka, ale aj v čase prázdnin. Sem patrí aj naša „tour“. Počas sedemnástich dní prekonať vyše sedemsto kilometrov dá zabrať. Deti to ale zvládajú s povestnou ľahkosťou a vždy sa čudujeme, kde sa v nich berie tá energia. Ušliapať etapu a večer začať druhé kolo naplnené hrami a športom. A dobrovoľne. Sám niekedy hľadám ten toľko rodičmi žiadaný „vypínač“, aby som ich stopol. Dodnes som ho ale nenašiel – neexistuje. Kto ho nájde, nech sa prihlási. Je to objav hodný Nobelovej ceny.

Toto všetko je možné len za pomoci a správneho prístupu nás, dospelých, k deťom a ich túžbam a potrebám. Nie len slamu mlátiť a sľubovať. Málokto z nás je ochotný obetovať dovolenku na trávenie času s iným deťmi, ako svojimi. Vytvárať im podmienky a zabezpečiť im všetko, po čom túži detská duša. Po prázdninách prežitých na plné „pecky“. Pri vode, na bicykli a vôbec pri všetkom, z čoho sa skladá detský svet. Samozrejme, s našou ľahkou „korekciou“. Zdravie máme len jedno a detská fantázia nemá hraníc.

helikoptéra, deti

Máme však jedného človeka, ktorý nás už roky podporuje. Je to pán starosta Vladimír Bajan, ktorý ak mu to povinnosti dovolia, sa rád na našej tour zúčastňuje. A má s nami aj čosi odšliapané. Patrí k nám a my sme mu vďační za jeho pomoc. Preto sa vždy a všade hlásime hrdo k Petržalčanom. Ďalej do nášho tímu patria naši pedagógova a rodičia, ktorí si v čase svojich dovoleniek spravia miesto nielen pre svoje deti, ale aj pre ich spolužiakov. Starajú sa, varia a pomáhajú vytvárať tie správne podmienky pre deti. Vďaka vám.

Spolu s pánom starostom sme tohtoročnú tour zaradili do našej akcie „1 kilometer za každú detskú obeť vojnových agresií“. Ušliapeme, ubehneme, upádlujeme, či inou formou pohybu absolvujeme jeden kilometer za každý detský život, ktorý vyhasol „vďaka“ nadutosti a arogancii istej časti sveta. Práve naša nevšímavosť a ľahostajnosť je jednou z hlavných príčin zbytočných úmrtí detí. Skoro sme zabudli na to, že aj my sme boli deťmi. Mali sme však jedno obrovské šťastie. Svoje detstvo sme prežili v mieri a bez poznania vojnových šialenstiev.

gumenný čln, deti, voda

Tour de intelekt 2016 mala vo svojom  názve aj „Nadané deti zo srdca a pre srdce deťom Donbasu“. Naším prianím bolo, aby sa na nej mohli zúčastniť deti z tejto tak ťažko skúšanej časti Ukrajiny. Vyše trištvrte roka som pracoval na tom, aby som sem k nám, na Slovensko, priviezol deti z Donbasu a umožnil im prežiť prázdniny také, aké majú naše deti. Detské. Žiaľ, nepodarilo sa. Tieto deti asi prekážajú, a tak tu máme opäť delenie na tých našich a ich. Tie „naše“ tu boli na pozvanie bývalého  predsedu NR SR a poslancov v Častej-Papierničke. Boli to však deti z ukrajinskej strany, teda nie tie „vatnikové“. Ruské. Sám som nikdy nerobil a nebudem robiť medzi deťmi rozdiely. Dieťa je dieťa. Všetky tieto deti trpia blbosťou mocných, ale … Nie sú tí „naši“. Keď sme odchádzali na ruskej strane Donbasu bolo 101 detských obetí. Keď sme sa vrátili, tak ich bolo už 107. Prečo?

Je mi smutno z toho, že tieto deti nemali šancu vidieť a zažiť to, čo sme počas tohtoročnej tour umožnili našim deťom. Priehradu Nové Mlýny na Južnej Morave, Dalešickú priehradu u Náměšti nad Oslavou, Třeboňské rybníky a Orlík. Ďalej návštevu leteckého múzea, kde si mohli doslova siahnuť a rozobrať naše slávne lietadlá. Objaviteľské výpravy na ostrovy na Dalešickej priehrade na člnoch a vodné boje na Orlíku. A tu krásu vôkol nás z bicykla nielen okolo Třeboně, ale všade  – u nás, aj u našich bývalých bratov. Oni nimi vlastne zostali podnes.

O tom sme sa presvedčili pri prijatí u Zdeňka Štefeka, poslanca Stredočeského kraja pre kultúru a podpredsedu KSČM Jozefa Skálu.  Títo páni opäť privítali naše deti ako svojich a pre budúcoročnú tour sme získali nových partnerov. Ich záujem o túto našu cezhraničnú detskú aktivitu nám dáva novy rozmer a pán Skála nás ubezpečil o jeho podpore. Tej ozajstnej. Pre deti všetko.

Keď to tak zhrniem, tohtoročná tour opäť splnila to, čo sme chceli. Deti prežili sedemnásť dní plných dobrodružstiev a objavov. Spoznali pre nich doteraz nepoznané veci a objavili krásu vodáctva a bicyklovania. Veta „Peťo, ešte týždeň …“ bola pre mňa tou najväčšou odmenou. Nebojte sa decká, boli sme s Evičkou pozrieť Český Krumlov a Lipno. A už teraz vám sľubujem, že sa máte na čo tešiť!

 

P.S.: Touto cestou chcem poďakovať našej Viki za jej neskutočné kuchárske výkony. Hlavne to množstvo tebou „vyrobených“ palaciniek je obdivuhodné! A tvojej dvojičke Bibe za asistovanie okolo kuchyne. Prázdniny ako vyšité, však?

P.P.S.: A pozdravujeme aj všetkých, ktorí nám „pomohli“! A že ich bolo …

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky