INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

O deťoch – podstatne inak

O deťoch – podstatne inak

Dnešné deti neláka svet klasických rozprávok, „zaperlila“ len toť nedávno v jednom večernom televíznom spravodajstve chuchmavo moderátorka. Ba omladine ešte vyčítavo naložila, že ju láka iba svet internetu. Ach, svätá prostota (či skôr nesvätá sprostota), musel si povzdychnúť nejeden pedagóg či rodič, keď ho prepleskla mediálna „celebrita“ stupňom intelektu a rozsahom poznania detského sveta.

Lebo – najmä práve oni, ktorí sú – výchovne, vzdelanostne a rodičovsky s našimi deťmi (vnúčatami) dennodenne, časom a „sebanasadením“ najdlhšie, vedia aj najviac o ozajstnej náplni detského sveta. Skutočného, okolo nich, v ktorom nechýba internet (ako nevyhnutnosť doby a jej požiadaviek mať zdatnú internetovo-gramotnú mladú generáciu ako predpoklad náročnejšej a obsažnejšej vzdelanosti, čo je potreba a nie konflikt, dôvod na výčitku!), ale tiež toho, v nich, v ktorom nechýbajú sny, túžby, priania, fantázia. Aj v tých sú ako účastníci, tvorcovia. Preto druhý raz – lebo – kto v rámci Dní Petržalky si zašiel v jedno júnové, piatkové dopoludnie či podvečer do Domu kultúry Zrkadlový háj, mal len malú nádej, či dieťa alebo dospelý, že ešte nájde voľné miesto na sedenie. Potom už do tretice – lebo – 5 až 15-ročné deti hrali pre deti, pre svojich rovesníkov hru Z rozprávky do rozprávky trochu inak. Rozprávku, v ktorej sa ide tiež do sveta. Tak ako v mnohých klasických, slovenských rozprávkach (Vivat, Pavol Dobšinský!), keď hrdina sa vydal s batôžkom na pleci zbierať skúsenosti za domáce kopce a doliny. Rozdávať dobro a zápasiť so zlom. Zvíťaziť nad ním. Príbeh, ktorý naštudovali žiaci a pedagógovia Súkromnej základnej umeleckej školy ART PEGAS (pôsobí pri ZŠ Tupolevova 20 v Petržalke) v choreografii Viki Lacovej a autorky, režisérky Anny Gallovej je jednoduchý. Štyri deti nájdu v starom kufri námornícke tričká a čiapky, ďalekohľad a lodný denník. Začnú ho čítať a zrazu prežívajú všetky dobrodružstvá námorníkov, ktorí na svojej plavbe loďou pristanú najprv v Číne, potom v Indii, ďalej ich cesty zavedú do Turecka a nakoniec zavítajú do Egypta. V každej krajine sa stalo niečo zlé, až podlé a práve naši štyria námorníci spolu s divákmi v hľadisku vyriešia všetky problémy a pomôžu obyvateľom týchto krajín zbaviť sa zla. Ako inak nakoniec – zazvonil zvonec a rozprávky je koniec. S pocitom dobra. Odkazom, poučením, návodom každej dobrej rozprávky: že o dobro sa treba vždy usilovať, lebo ono sa človeku zaslúžene odmení.

Preto nielen o rozprávkach trochu inak, ale aj o našich deťoch, a s nimi predovšetkým hovoriť – podstatne inak. Verejné či privátne zľahčovanie, až bľabotanie, že sú také-onaké, internetové alebo „mobilové“, kockato-hlavaté by dosahovalo len mentálnu úroveň toho, čo „necelebritne“ zaznelo z televíznej obrazovky. V konfrontácii (či skôr v súťažení) s nimi by sme mohli byť zaskočení, čo všetko deti vedia a koľko toho cítia. S otáznikmi: či im v tom prvom ešte stačíme a kedy už v tom druhom im nevystačíme. A vôbec nemusí ísť o príbehy z rozprávky. I keď mnohé v ich živote práve nimi začalo, hoci sme si to ako premeny a hodnoty vo svojich deťoch ani nevšimli. Nestihli…

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.