INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Trénujú na olympiádu do USA

Trénujú na olympiádu do USA

Správny postoj, pevná ruka, odhad vzdialenosti a trochu taktizovania – to sú predpoklady, aby ste sa stali úspešným hráčom bocce. Svoje o tom vedia žiaci petržalskej Základnej špeciálnej školy na Žehrianskej ulici. Ich škola sa už 12 rokov zúčastňuje na Letných svetových špeciálnych olympiádach v tomto športe. Keďže i tento rok sa pripravujú na olympiádu do Los Angeles (kde budú školu zastupovať Erika Szepeová a František Rigo), intenzívne trénujú. A v rámci spolupráce medzi bratislavskými špeciálnymi školami prizvali žiakov z Dúbravky (ŠZŠ J.V. Dolinského) a Starého Mesta (ŠZŠ Karpatská) na jarný turnaj o putovný pohár v bocce.

Niekedy o bode rozhodujú milimetre
Niekedy o bode rozhodujú milimetre

Celé podujatie mala pod palcom učiteľka domácich, Mária Králiková, ktorá je priekopníčkou tohto športu u nás. Keď školu pred 12 rokmi oslovili s pozvaním na špeciálnu olympiádu v bocce do Ríma, nezľakla sa, naštudovala si pravidlá hry a začala so žiakmi trénovať. A hneď na prvý raz priniesli domov zlatú medailu. Ako prezradila, bolo to vďaka tomu, že medzi zápasmi pozorne sledovali ostatné družstvá a učili sa za pochodu. Odvtedy sa škola úspešne na tejto letnej olympiáde zúčastňuje každý rok. Vďaka tomu jej žiaci už navštívili aj Šanghaj, Atény a minulý rok Brusel.

Kapitáni družstiev pri rozhodovaní o spornej situácií
Kapitáni družstiev pri rozhodovaní o spornej situácií

Pravidlá bocce sú ľahko pochopiteľné, súťažia vždy dve družstvá na ihrisku 18x3metre. Každé má k dispozícii 4 gule, pre každého hráča jednu. Družstvo, ktoré začína, musí do určenej časti ihriska umiestniť (vhodiť) malú bielu guľu (joing), zvanú prasiatko. Hráči sa potom snažia dohodiť, či skôr dokotúľať, svoje gule čo najbližšie k prasiatku. Ktoré družstvo má pri ňom väčší počet gúľ, vyhralo. Keďže na ŠZŠ Žehrianska sa tomuto športu venujú intenzívne, nie je prekvapením, že dve družstvá domácich získali prvé dve priečky a za nimi sa umiestnili ŠZŠ Karpsatská a napokon ŠZŠ J.V. Dolinského. My hráčom zo Žehrianskej prajeme rovnako suverénne víťazstvo aj v lete v Los Angeles.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky