INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Inšpiruje svojou láskou k prírode

Inšpiruje svojou láskou k prírode

Miroslav Saniga – vedec, imitátor, ochranca a milovník prírody – svojím rozprávaním na prvej tohtoročnej prednáške Petržalskej super školy zaujal viac ako štyri stovky šiestakov. Interaktívna a zábavnými príhodami obohatená prednáška udržiavala deti v neustálej pozornosti. Autor predstavil život svojej celoživotnej lásky, drobného vtáčika murárika červenokrídleho. Nepozná ho veľa ľudí, keďže na území Slovenska hniezdi v nehostinnom skalnom prostredí len 30 párov. Prírodovedec sa s týmto operencom doslova „zasnúbil“ už v siedmich rokoch a odvtedy sa venuje výskumu jeho života.

Na každodennom živote malého operenca, premietaním nádherných fotografií z prírody a rozprávaním krátkych príbehov zo svojich potuliek prírodou ukázal žiakom veľmi názorne súvislosti a vzťahy medzi neživou a živou prírodou na Slovensku. Na svoje si prišli aj tí, ktorí by chceli počuť aj hlasy týchto zvierat – Miroslav Saniga deťom vyhovel aj v tejto oblasti. Na záver prednášky pochválil Petržalku, že je to pekné a príjemné sídlisko osadené v zeleni a žiadna betónová džungľa a vyzval žiakov, aby sa o túto krásu starali a chránili svoje životné prostredie. Všetkých zároveň pozval do svojej Rozprávkovej vtáčej záhradky.

superskola2

Počas prednášky neustále komunikoval so žiakmi – pýtal sa ich, čo vidia na fotografii alebo čo by urobili, keby stretli v lese medveďa – a po prednáške zas žiaci mohli dávať otázky jemu. Chodil medzi nimi s mikrofónom a dokonca si spoločne precvičili aj anglický jazyk, lebo otázky mu mali žiaci dávať v angličtine. Každý, kto správne odpovedal alebo dal zaujímavú otázku, dostal od prednášajúceho malý darček – knihu, šiltovku, tričko, prívesok alebo náušnice – všetko s obrázkom jeho životnej lásky murárika červenokrídleho. Všetci žiaci a ich učitelia dostali peknú pohľadnicu, ktorú im pán Saniga po prednáške aj podpísal.

super skola

Miroslav Saniga je pracovníkom Ústavu ekológie lesa SAV, pričom pracuje na Výskumnej stanici v podhorskej dedinky Staré Hory. Venuje sa výskumu živočíšnych spoločenstiev. Popri vedeckej práci sa na druhý plný úväzok nezištne venuje popularizácii prírodovedy. Doteraz vydal vlastným nákladom vyše 50 populárno-vedeckých knižiek, publikoval vyše 2 000 článkov v časopisoch a takmer 4 000 jeho príspevkov odznelo v rozhlase. Prírodu nadovšetko miluje, čoho dôkazom je aj „Rozprávková vtáčia záhradka“, ktorú vybudoval vo dvore a záhradke rodičovského domu v Liptovských Revúcach pod Veľkou Fatrou.

 

Redakcia: Kutlíková 17, 852 50 Bratislava, 02/ 638 352 95, e-mail: petrzalskenoviny@gmail.com
Šéfredaktorka: Gabriela Belanová, Príjem inzercie: +421 905 273 414, +421 905 273 416
Vydavateľ: Mestská časť Bratislava–Petržalka, Kutlíkova 17, 852 50 Bratislava, IČO: 00603201