INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Odolávať ochoreniam sa dieťa naučí aj mimo kolektívu

Odolávať ochoreniam sa dieťa naučí aj mimo kolektívu

„Tvoj malý už ide do škôlky? Tak sa priprav, že ho budeš mať doma každú chvíľu chorého.“ Aj takéto povzbudenie dostávajú rodičia budúcich predškolákov. A nie neprávom. Bežné nachladnutia, ale aj vytrvalejšie a zákernejšie „škôlkarské bacily“, si domov nosí naozaj veľa detí. A občas uložia do postele nielen ich, ale postupne celú rodinu.

Vraj treba len vydržať a u väčšiny detí toto obdobie spontánne ustúpi tesne pred, alebo po nástupe do základnej školy. MUDr. Marta Špániková zo Zdravotného strediska na Fedinovej ulici je skúsenou pediatričkou a matky na internetových fórach na ňu chválou nešetria. My sme sa jej pýtali, ako je to s budovaním imunity u predškolákov.

Je pravda, že si dieťa v kolektíve v kontakte s chorobami buduje imunitu?

Dieťa si ju buduje hneď po príchode na svet. Jeho stretnutia s rôznymi chorobami k tomu tiež prispievajú a je jedno, či je to v kolektíve alebo doma. Samozrejme, ak je dieťa opakovane choré, ochorenia sú závažné, môžu byť až život ohrozujúce alebo pokračujúce do chronicity, tak dieťa nenechávame v kolektíve, aby si budovalo imunitu. Sú deti, ktoré do kolektívneho zariadenia nepatria, alebo sú preň zrelé až vo vyššom veku ako tri roky. Dieťa si aj pri pobyte mimo kolektívne zariadenie buduje imunitný systém aj vplyvom mikróbov, pretože tie sú všade okolo nás. Takže odolávať ochoreniam sa dobre naučí aj dieťa, ktoré nechodí do kolektívu.

Máte skúsenosť, že deti ktoré nenavštevujú materskú školu majú na základnej škole vyššiu chorobnosť?

Nikdy som nepozorovala, že by dieťa, ktoré nenavštevovalo materskú školu, malo vyššiu chorobnosť po nástupe do školy. Aj keď je pravda, že detí, ktoré by nenavštevovali aspoň posledný rok pred školou kolektívne zariadenie, je málo. Určite to nie je štatisticky významná skúsenosť.

Ráno rodič chystá dieťa do škôlky, ale trochu sa mu „nezdá“. Kedy ešte môže dieťa do kolektívu a pri akých príznakoch už ho musí nechať doma?

To je individuálne. Alergické dieťa môže ísť aj so soplíkom do kolektívu. Určite tam nepatrí dieťa, ktoré malo večer alebo ráno pred odchodom do kolektívu teplotu, aj keď len zvýšenú, vracalo, malo riedku stolicu, záchvat kašľa, bolesti bruška alebo uška.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky